Világ 2022. október. 06. 07:35

Ukrajna szerint már nem szabad félni Oroszországtól, a Kreml pedig állítja, nem is menekült el 700 ezer orosz – a háború csütörtöki hírei

Ukrán kormányzati szereplők engedélyezhették a Daria Dugina elleni merényletet – legalábbis az amerikai hírszerzés szerint, bár Zelenszkij maga is tagadta érintettségüket. Eközben az EU-ban elfogadták az újabb, Oroszország elleni szankciós csomagot, az ukrán csapatok elfoglaltak több települést Luhanszk területén, Putyin állítólag egy földalatti bunkerből irányít, Zaporizzsját pedig bombázták az oroszok.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Az US Aid amerikai segélyszervezet 55 millió dolláros pénzügyi csomagot jelentett be az orosz csapatok által tönkretett infrastruktúra helyreállítására, ezzel a Guardian híre szerint 7 millió ukránnak biztosítható télen a meleg otthon. Sok nemrég felszabadult településen ugyanis nincs fűtés és a lakosok kénytelenek a szabadban, nyílt tűzön főzni. A hőmérséklet még mindig viszonylag enyhe Ukrajnában, és bár már kezd csökkenni, és a tél közismerten kemény.

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

Az ukrán elnök azt mondta az európai vezetőknek, hogy Ukrajnának győznie kell az EU megőrzése érdekében. Volodimir Zelenszkij az Európai Politikai Közösség első ülésén beszél arról: Ukrajnának azért kell győznie, hogy Oroszország "ne nyomuljon előre Varsó vagy újra Prága felé". A Zelenszkij-beszédről és az Európai Politikai Közösségről itt írtunk bővebben:

 

Egész Európa összegyűlt ma Prágában, Orbán most nem állt szóba újságírókkal

Csak két európai zászló hiányzott az asztalról az Európai Politikai Közösség első találkozóján: az orosz és a fehérorosz. Igaz, ezt a két országot meg sem hívták a prágai rendezvényre, van azonban a többi 44 európai ország Nagy-Britanniától Albánián keresztül Törökországig.

Az ukrán vezérkar jelentése szerint az ukrán fegyveres erők szeptember 21-e óta 93 települést "szabadítottak fel" Északkelet-Ukrajnában, miközben 55 kilométer mélyen behatoltak az oroszok által megszállt területre, és több mint 2400 négyzetkilométernyi területet vontak ellenőrzésük alá.

 

Az EU a héten megállapodott az ukrajnai háború miatt Oroszországgal szembeni 8. szankciócsomagról, beleértve egy olajplafon bevezetését, összehangolva az intézkedést az Egyesült Államokkal és a világ legiparosodottabb országait tömörítő G7-csoporttal - köztük az EU-tag Franciaországgal, Németországgal és Olaszországgal.  Sok részletről azonban még nem született megállapodás, beleértve a tényleges árképzési mechanizmust is - mondták a névtelenségük megőrzése mellett nyilatkozó EU-s tisztviselők a Reutersnek.

 

„Aki fegyvert szállít Ukrajnának, közvetlen konfliktusba keveredik Oroszországgal” – mondta Vjacseszlav Volodin, a duma elnöke. Úgy tűnik, hogy Oroszországnak most szembe kell néznie önmagával is, ugyanis akaratukon kívül ők lettek az egyik legnagyobb fegyverbeszállítói Ukrajnának.

 

Olyan gyorsan menekülnek az oroszok, hogy az ukránok a hátrahagyott fegyvereiket tudják ellenük használni

Groteszk módon így az ukránok egyik legnagyobb fegyverbeszállítója pont Oroszország.

Ukrán kormányzati szereplők engedélyezhették a Daria Dugina elleni merényletet – értesült amerikai kormánytisztviselőktől a New York Times. Az ukránok érintettségéről szóló vizsgálat múlt héten terjedt el amerikai kormányzati körökben, állításuk szerint nem tudtak előre a tervezett gyilkosságról, utólag viszont elítélik azt, ezt az Egyesült Államok jelezte is Ukrajna felé.

 

Az amerikai hírszerzés szerint Ukrajna állhatott a Dugina-gyilkosság hátterében

Vlagyimir Putyin orosz elnök egyik háborúpárti ideológusának lánya ellen augusztusban követtek el merényletet.

A világnak "abba kellene hagynia a félelmet" Oroszországtól, mivel az már nem "a világ második hadserege" – jelentette ki az ukrán védelmi minisztérium. A tárca a Twitteren közzétett nyilatkozatában azzal vádolta az orosz erőket, hogy "csavargók, martalócok és erőszaktevők", és jelezte: nem hagyja magát megfélemlíteni nukleáris fegyverekkel.

Az uniós tagállamok kormányait tömörítő tanács csütörtökön új szankciócsomagot fogadott el Oroszországgal szemben, válaszul a kelet-ukrajnai Donyeck, Luhanszk, Zaporizzsja és Herszon megye illegális annektálására – közölte a brüsszeli testület.

 

A Kreml cáfolta azokat a híreket, amelyek szerint 700 000 orosz menekült el az országból azóta, hogy Moszkva mozgósítási akciót hirdetett, amely szerint több százezer embert hívnak be az ukrajnai harcokba.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője az újságírókkal tartott tájékoztatóján csütörtökön azt mondta, hogy nem rendelkezik pontos adatokkal arról, hogy hányan hagyták el az országot azóta, hogy Vlagyimir Putyin elnök szeptember 21-én bejelentette a "részleges mozgósítást", amelynek keretében a lakosság tagjait a hadseregbe hívták.

Dmitrij Peszkov

A regionális kormányzó, Szerhij Hajdaj állítása szerint az ukránok tovább nyomulnak előre Luhanszk régióban, és elfoglaltak hat települést – írja a SkyNews. A Luhanszki Népköztársaság egyike annak a négy ukrajnai régiónak, amelyet Oroszország a Nyugat által "szemfényvesztésnek" minősített népszavazások után annektált. Oroszország múlt pénteki annexiója óta azonban az ukrán erők jelentős előnyre tettek szert, és az ország keleti szárnya mentén visszafoglaltak területeket. A múlt hétvégén a donyecki területen található keleti Lyman városát foglalták vissza az ukránok, miután az orosz erőket bekerítették, erre Moszkva inkább teljesen kivonta a csapatait a városból.

Hirdetés