Az orosz alkotmánybíróság szerint 2026-ig tarthat a négy szakadár ukrajnai terület elcsatolásának, avagy „integrálásának” teljes folyamata. Áldásukat is adták rá.
Jóváhagyta az orosz alkotmánybíróság a négy megszállt ukrajnai régió, Donyeck, Luhanszk, Herszon és Zaporizzsja megye Oroszországhoz csatolásáról szóló dokumentumcsomagot, miután a négy területen tartott álnépszavazások eredményessége után Vlagyimir Putyin bejelentette a régiók annektálását Oroszországhoz.
„A testület a szerződések szövegének alapján megállapította, hogy azok már az aláírásuktól kezdve, vagyis szeptember 30-tól hatályosak, így a négy területet már Oroszország részének tekinti” – idézi az MTI az alkotmánybírósági verdiktet.
A választók akaratát mutatja, vagy olcsó politikai játékszer a népszavazás?
Az alkotmánybíróság szerint Oroszország az elcsatolt régiók minden népének „garantálja az anyanyelv megőrzéséhez, valamint a nyelvtanulás és -fejlesztés feltételei megteremtéséhez való jogát”, úgyhogy részükről ez teljesen alkotmányos.
A testület szerint 2026. január elsejéig tart az „átmeneti időszak”, amíg a négy elcsatolt régiót Oroszország gazdasági, pénzügyi, hitel- és jogrendszerébe integrálják.
A négy szakadár ukrajnai terület erőszakos elcsatolását a következő napokban rafitikálhatják. Az úgynevezett csatlakozási szerződéseket – és a vonatkozó alkotmányos törvényeket – az orosz parlament alsóháza hétfőn, a felsőház pedig kedden tárgyalja.
Putyin vad skandálásba kezdett, így ünnepelte az ukrán területek annektálását - videó
Vlagyimir Putyin pénteken bejelentette, Oroszország „elfogadja" négy, Ukrajnához tartozó megye - Herszon, Zaporizzsja, Donyeck és Luhanszk - csatlakozási kérelmét. Az orosz államfő ezzel kizárta a közeli béke, de még a tűzszünet esélyét is: az annexió után Kijevnek és Moszkvának nincs miről tárgyalnia.
(Borítóképünkön Putyin a négy elcsatolt terület vezetőjével közösen ünnepli a "felszabadulást".)