A volt elnök hívei azt állítják, hogy Trump még államfőként feloldotta a szóban forgó iratok titkosítását.
Az FBI ügynökei, akik hétfőn átkutatták Donald Trump volt elnök Mar-a-Lago otthonát, 11 mappányi titkos dokumentumot vittek el, köztük olyanokat, amelyeket szigorúan titkos minősítéssel láttak el és csak különleges kormányzati létesítményekben lehetne tartani őket – derül ki a Wall Street Journal által átnézett dokumentumokból.
A Szövetségi Nyomozó Iroda ügynökei mintegy 20 doboznyi tárgyat, fényképeket tartalmazó mappákat, egy kézzel írt feljegyzést és a Trump szövetségesének, Roger Stone-nak adott elnöki kegyelem iratát vitték magukkal az ingatlanból. A háromoldalas leltár szerint a „francia elnökről” szóló információk is szerepeltek a dokumentumok között. Ugyanakkor további információkat a leltár nem közöl a dokumentumok tartalmáról.
Trump ügyvédei azzal érvelnek, hogy a volt elnök hivatalából való távozása előtt feloldotta a kérdéses iratok titkosítását. Bár az elnöknek valóban megvan a hatalma a dokumentumok titkosításának feloldására, vannak szövetségi előírások, amelyek meghatározzák ennek folyamatát.
„A Biden-kormányzat nyilvánvalóan kármentésbe kezdett az elfuserált rajtaütésük után, ahol lefoglalták az elnök képeskönyveit, egy „kézzel írt feljegyzést” és titkosítás alól feloldott dokumentumokat” – mondta Taylor Budowich, Trump szóvivője. "Ez a razzia Trump elnök otthonában nem csak példátlan, de szükségtelen is volt”.
A Bruce Reinhart amerikai szövetségi bíró által aláírt házkutatási és lefoglalási parancsból kiderül, hogy az FBI ügynökei „a 45-ös irodát”, valamint „az összes raktárhelyiséget és az összes egyéb helyiséget vagy területet a birtokon belül, amelyet [a volt elnök] és személyzete használt vagy használhatott, és amelyben dobozokat vagy dokumentumokat lehetett tárolni, beleértve a birtokon lévő összes építményt vagy épületet” akarták átkutatni.
A volt elnök és csapata nem rendelkezik az eskü alatt tett nyilatkozattal, amely az eljárást ismerő személyek szerint részletesebb tájékoztatást adna az FBI vizsgálatáról. Az eskü alatt tett nyilatkozatból kiderülne, hogy a kormány milyen bizonyítékokat, köztük tanúkat gyűjtött össze, illetve az is, hogy a nyomozók miért gondolják úgy, hogy bűncselekmény történhetett. Trump ügyvédei pontosabb beszámolót kértek arról, hogy a hatóságok mit vittek el a Mar-a-Lagóból.
A házkutatási parancs és a leltár nyilvánosságra hozatala egy rendkívüli hét csúcspontját jelenti, amely múlt pénteken 12 óra 12 perckor kezdődött, amikor a bíró aláírta a példátlan házkutatási parancsot a volt elnök otthonára. Három nappal később, 18 óra 19 perckor Trump úr ügyvédje, Christina Bobb aláírta az FBI által aznap elvitt tárgyakról szóló átvételi elismervényt.
Az igazságügyi minisztérium számára a házkutatás hónapokig tartó munka eredménye volt, aminek a célja az, hogy megszerezzék a Trump birtokában maradt titkos dokumentumokat, melyek visszaszerzésére már korábban is tettek kísérleteket. A tárca munkatársai elsősorban a dokumentumok biztonságba helyezésében voltak érdekeltek, de büntetőjogi vizsgálatot is folytattak, mivel kételkedni kezdtek abban, hogy Trump csapata őszinte volt a még birtokukban lévő dokumentumokkal kapcsolatban – mondták az ügyet ismerő személyek.
Trump szövetségesei számára a házkutatás eltúlzott intézkedés volt a dokumentumok megszerzésére, amelyekről azt állítják, hogy Trump hajlandó lett volna magától is visszaadni, és az erre vonatkozó tárgyalások már folyamatban is voltak. Trump a közösségi médiafelületén csütörtökön közzétett bejegyzésében azt mondta, hogy képviselői „teljes mértékben együttműködtek”, és hozzátette: „A kormány bármit megkaphatott volna, amit akart, ha nálunk van”.
Nem világos, hogyan haladhat tovább a nyomozás, és hogy az ügyészség fontolgatja-e, hogy vádat emeljen Trump, vagy mások ellen a nyomozással összefüggésben, most, hogy a dokumentumok visszakerültek. A végzés szerint a nyomozók minden olyan iratot kerestek, amely bizonyíték lehet a minősített információk gyűjtésére, továbbítására vagy elvesztésére vonatkozó törvények megsértésére; a hivatalos kormányzati iratok eltávolítására; és a szövetségi nyomozás során keletkezett iratok megsemmisítésére.
Az amerikai kormánynak három fő minősítési szintje van. A szintek növekvő sorrendben a következők: bizalmas, titkos és szigorúan titkos. Ezek a szintek azt tükrözik, hogy egy dokumentum mögöttes tartalma mennyire minősül érzékenynek, ami azt jelenti, hogy egy magasabb minősítési szint megsértése potenciálisan nagyobb kárt okozhat a nemzetbiztonságnak.