Újabb orosz fizikust tartóztattak le a novoszibirszki kutatóintézetben, Vlagyimir Putyin a török elnökkel tárgyal, az ukrán védelmi tárca szerint eddig 41 ezer orosz katona halt meg a háborúban. Folyamatosan frissülő hírfolyamunk az orosz-ukrán pénteki eseményeiről.
Most érkezett
Ukrajna szeptemberben megkezdheti az idei termésből származó búza exportját tengeri kikötőiből egy Törökország és az ENSZ által közvetített megállapodás értelmében – közölte pénteken Tarasz Viszockij, Ukrajna mezőgazdasági miniszterhelyettese. Ukrajna reméli, hogy néhány hónapon belül az augusztusban várt 1 millió tonnáról havi 3-3,5 millió tonnára növelheti a gabonaszállítmányokat ezen az útvonalon keresztül – mondta Viszockij.
Az ukrán fegyveres erők tüzérségi csapást mértek pénteken a zaporizzsjai atomerőmű területére, tűz ütött ki - közölte a régió orosz ellenőrzés alatt álló részén fekvő Energodar ideiglenes közigazgatásának sajtószolgálata. Az Interfax a közlésre hivatkozva így folytatja:
Elvágták a 750 kW-os nyitott kapcsolóberendezést ellátó két távvezetéket, amely a Zaporizzsjai Atomerőmű erőművi blokkjainak áramellátásához és biztonságos működéséhez szükséges."
"Energodar város és a Zaporizzsjai terület vezetése minden lehetséges intézkedést megtesz a zaporizzsjai atomerőmű működésének mielőbbi normalizálása érdekében" - közölték.
A zaporizzsjai atomerőmű Európa legnagyobbja, hat VVER-1000-es erőműegységgel rendelkezik. A zaporizzsjai terület jelenleg részben az orosz erők ellenőrzése alatt áll.
Hazaárulás gyanújával letartóztattak Andrej Shipljukot, a Novoszibirszki Elméleti és Alkalmazott Mechanikai Intézet hiperszonikus kutatásokért felelős laboratóriumának a vezetőjét – írja a Reuters a TASZSZ orosz hírügynökségre hivatkozva. Shipljuk az elmúlt években a hiperszonikus rakétarendszerek fejlesztését támogató kutatásokat koordinálta. A TASZSZ szerint az intézetben házkutatást is tartottak a hatóságok.
Hazaárulás gyanújával letartóztatták a hiperszonikus rakéták fejlesztőjét Oroszországban
A munkahelyén, a novoszibirszki kutatóintézetben házkutatást tartottak a hatóságok.
Oroszország az év végéig megtiltotta az úgynevezett „barátságtalan országok” befektetőinek, hogy bizonyos stratégiai jelentőségű vállalatok részvényeit eladják – derült ki egy Vlagyimir Putyin által pénteken aláírt elnöki rendeletből.
Putyin a "barátságtalan országok" befektetőit korlátozó rendeletet adott ki
Az orosz elnök által aláírt intézkedés az év végéig megtiltja az ukrajnai háború okán Moszkva által "barátságtalannak" minősített országok befektetőinek a részvények eladását. Az amerikai ExxonMobil éppen erre készült.
Vlagyimir Putyin orosz és Recep Tayyip Erdogan török elnök pénteken négyszemközti megbeszélést és munkaebédet tart, de közös sajtótájékoztatót a hírek szerint nem rendeznek. Amit tudni lehet, hogy
várhatóan az ukrajnai háború megállításának módjairól és egy új szíriai konfliktus esetleges kirobbanásáról is egyeztetnek.
A The Guardian megjegyzi: Erdogan a Fekete-tengeren átmenő ukrán gabonaszállítmányok újraindításának megszervezésében nyújtott diplomáciai sikerén felbuzdulva vitte el vezető minisztereinek többségét Szocsiba, hogy 17 napon belül másodszor tárgyaljon Putyinnal.
Az AFP jelentése szerint azonban vannak feszültségek. Putyin a múlt hónapban Teheránban közölte Erdogannal, hogy Oroszország továbbra is ellenez minden olyan új offenzívát, amelyet Törökország a kurd fegyveresek ellen tervez Észak-Szíriában.
Elemzők szerint ezek a feszültségek a „versengő együttműködés” részét képezik, amely az elmúlt 20 évben meghatározta a két vezető kapcsolatát.
Timothy Garton Ash, a The Guardian rovatvezetője kommentárt írt az ukrajnai háború befejezésének kilátásairól. Szerinte Putyin a nyugati politikai akarat kudarcára épít, mielőtt Oroszország kifogy a tűzerőből, és a demokratikus vezetőknek fel kell készíteniük polgáraikat egy hosszú harcra Ukrajnáért – és egy kemény télre.
Azt írja: Putyin nemcsak Ukrajna, hanem a Nyugat legyőzésére irányuló kampányában két hagyományos háborús szövetségesére számít: Idő tábornagyra és Tél tábornokra. Az orosz vezető fegyverként használja az energiát, hogy Németország ne tudja teljesen feltölteni gáztárolóit, mielőtt az időjárás hidegre fordul.
Ezután Garton Ash szerint Putyinnak lesz lehetősége arra, hogy teljesen elzárja a gázt, kétségbeesett télbe taszítva Németországot és más függő európai országokat. A háború következtében magas energiaárak továbbra is felpörgetik az inflációt Nyugaton, miközben Putyin saját „hadikasszáját” is megtöltik azok az eurómilliárdok, amelyeket Németország és mások még mindig fizetnek az orosz gázért és olajért.
Vlagyimir Putyin és Recep Tayyip Erdogan a tervek szerint még ma találkozik a fekete-tengeri üdülőhelyen, Szocsiban. Az orosz és a török elnök közötti megbeszélés témája lesz a The Guardian híre szerint Szíria, Ukrajna és egy dél-törökországi atomerőmű orosz építése.
A találkozó előtt Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azt mondta, hogy fontos elkerülni az olyan lépéseket, amelyek „veszélyeztethetik Szíria területi és politikai integritását”. Emlékezetes, Ankara 2016 óta több hadműveletet hajtott végre Észak-Szíriában, Moszkva ellenkezése ellenére.
Az ukrán védelmi minisztérium szerint az elmúlt 24 órában további 150 orosz katona vesztette életét, így az orosz csapatok összvesztesége az ukrán hivatalos számítás szerint 41 650 főre emelkedett.
A The Guardian nem tudta független forrásból ellenőrizni ezt a számot, de a nyugati hírszerzés becslései szerint az orosz halálos áldozatok száma ennek a számnak körülbelül a fele lehet.
“…with a little help from my friends”
— Defence of Ukraine (@DefenceU) August 5, 2022
John Lennon & Paul McCartney
Total combat losses of the enemy from Feb 24 to Aug 5: pic.twitter.com/LAMlf3naAl
Kész a fogolycserékről szóló tárgyalásra Oroszország az Egyesült Államokkal – mondta pénteken a Reuters beszámolója szerint Szergej Lavrov. Az orosz külügyminiszter mindezt azután mondta, hogy csütörtökön kilenc év letöltendő börtönbüntetést kapott Oroszországban Brittney Griner kosárlabdázó, miután kannabiszt találtak nála a reptéren.
Lavrov: Oroszország hajlandó tárgyalni a fogolycseréről Brittney Griner esetében is
Az Egyesült Államok aduja Viktor Bout fegyverkereskedő lehet.
Három, több tízezer tonna gabonát szállító hajó hagyta el az ukrán kikötőket - közölte a török védelmi minisztériumra hivatkozva a Reuters. A hajók közül kettő Csornomorszkból, a másik pedig a közeli Odesszából indult.
A hajók összesen mintegy 58 ezer tonna kukoricát szállítanak.
A The Guardian híre szerint a panamai zászló alatt közlekedő Navistar, amely 33 ezer tonna kukoricát szállít, Írországba tart. A máltai zászló alatt közlekedő Rojen, 13 ezer tonna kukoricával az Egyesült Királyságba tart. A török zászló alatt közlekedő Polarnet 12 ezer tonna kukoricát szállító hajó a törökországi Karasu fekete-tengeri kikötőbe tart.