Világ MTI 2022. július. 11. 22:13

Elbukott a francia kormány elleni bizalmatlansági indítvány

A kezdeményezést mindössze 146 képviselő támogatta az 577 fős nemzetgyűlésben.

Elbukott az új párizsi kormány elleni bizalmatlansági indítvány a francia parlament alsóházában.

Az indítványt a zöldekből, kommunistákból, szocialistákból és radikális baloldaliakból álló Nupes ellenzéki szövetség nyújtotta be, hogy tiltakozzon Emmanuel Macron elnök, a kormány, valamint annak gazdaságpolitikája ellen. A kezdeményezést mindössze 146 képviselő támogatta az 577 fős francia nemzetgyűlésben. Elfogadásához 289 támogató szavazatra lett volna szükség.

A Nupes alsóházi vezetője, Mathilde Panot azt állította, hogy Macron a lobbisták elnöke. Az indítványt a tiltakozás eszközének nevezte, amely emlékeztet arra, hogy sok választó szerint Macron az üzleti világot képviseli a küszködő munkások helyett.

A konzervatív Köztársaságiak és a jobboldali szuverenista Nemzeti Tömörülés előre jelezte, hogy nem fogja támogatni a bizalmatlansági indítványt.

Macront sokan bírálták az elmúlt napokban az Über-botrány miatt. Nemzetközi oknyomozó újságírók korábban arról cikkeztek, hogy Macron még gazdasági és pénzügyminiszterként támogatta az Übert, és intenzív kapcsolatot ápolt annak vezérigazgatóival és lobbistáival.

Élisabeth Borne francia kormányfő ezzel szemben politikai taktikázásnak nevezte a bizalmatlansági indítványt, amely olyan képviselők eszköze, akik „dühösek a történelemre”, mert már nem ők vannak hatalmon.

A Nupes az alsóház legerősebb ellenzéki ereje, és 151 mandátummal rendelkezik. Macron Együtt! elnevezésű szövetségének a júniusi választások után már csak 250 képviselője van a nemzetgyűlésben.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.