Az Európai Bizottság ajánlásában pozitívan nyilatkozott Moldova és Grúzia tagjelölti státuszáról is. A brit kormányfő többek között nehézfegyverzet szállításáról tárgyalt Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel.
Előre be nem jelentett látogatásra Kijevbe érkezett pénteken Boris Johnson brit kormányfő. Johnsonnak ez a második látogatása az orosz-ukrán háború kitörése óta Ukrajnában, legutóbb április elején járt a háború sújtotta országban. Johnson ezúttal is tárgyalt Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, így például fegyverek, közte nehézfegyverzet szállításáról, gazdasági segítségnyújtásról és további Oroszországgal szembeni szankciókról volt szó.
Mr President, Volodymyr,
— Boris Johnson (@BorisJohnson) June 17, 2022
It is good to be in Kyiv again. pic.twitter.com/wbpMuf6YqY
Rendkívül aggasztónak nevezte a kelet-ukrajnai Donyec-medence humanitárius helyzetét pénteken az ENSZ humanitárius ügyek koordinációjáért felelős irodája (OCHA). „A humanitárius helyzet egész Ukrajnában, különösen a Donyec-medence keleti részében rendkívül aggasztó, és továbbra is gyorsan romlik” – áll a szervezet sajtóközleményében. Az ENSZ szerdán közzétett adatai szerint a háború február 24-i kezdete óta 4452 civilt öltek meg, 5531 sebesültről tudni, ám, ahogy máskor is, a szervezet hozzátette, hogy a valódi számok vélhetően sokkal magasabbak.
Az ukránok azt állítják, hogy eltaláltak egy orosz vontatóhajót, amely a Kígyó-szigetre tartott és fegyvert, valamint ellátmányt szállított. Az orosz haditengerészet egyelőre azonban nem kommentálta, hogy valóban találat érte-e a Vaszilij Beh nevű hajójukat.
Az ukrán vezérkar legfrissebb, pénteki összesítése szerint eddig az ukrán hadsereg 13 orosz hadihajót, 215 repülőgépet, 180 helikoptert, 1456 harckocsit és csaknem 3600 páncélozott járművet semmisített meg, és Ukrajnában már több mint 33 ezer orosz katona vesztette életét.
Őrültnek és veszélyesnek nevezte Vlagyimir Putyin orosz elnök az Ukrajna elleni orosz offenzíva miatt bevezetett szankciókat és azzal vádolta a Nyugatot, hogy uralni akarja az egész világot, s közben jókra és rosszakra osztja az országokat. Az államfő a Szentpéterváron tartott Nemzetközi Gazdasági Fórumon beszélt, ahol a korábbiakkal ellentétben egyetlen magasrangú nyugati képviselő sem jelent meg. A jelek szerint Putyin az eddigi katonai kudarcok ellenére folytatni akarja az ukrajnai háborút.
Hszi Csin-ping kínai elnök a szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumon tartott videóbeszédében elmondta, hogy a kínai-orosz együttműködés minden téren jó lendületet mutat. Vlagyimir Putyin kínai kollégája előre rögzített beszéde után azt mondta, hogy Oroszország és Kína szoros kapcsolatai függetlenek a „közelmúltbeli geopolitikai eseményektől”.
Egy orosz hadihajó pénteken kora reggel kétszer is megsértette Dánia felségvizeit a balti-tengeri Bornholm szigetétől északra, ahol a dánok szokásos, éves demokráciafesztiválja zajlott, amelyen vezető törvényhozók és üzletemberek vettek részt. Koppenhága elfogadhatatlan provokációnak nevezte az akciót és intézkedett az orosz nagykövet bekéretéséről.
Kisebb diplomáciai botrány van kialakulóban azt követően, hogy az Európai Műsorszolgáltatók Szövetsége (EMU) a BBC-vel kezdett tárgyalni a 2023-as évi Eurovíziós Dalfesztivál megrendezéséről. Ugyan az idei versenyt az ukránok nyerték és a hagyományok szerint a következő találkozót Ukrajnában kellene megrendezni, a szervezet azonban nincs meggyőződve róla, hogy a háború sújtotta ország képes lenne a szükséges garanciákat vállalni a fesztivál megrendezésére. Az EMU döntését meglehetősen zokon vette Kijev, az ukrán kulturális miniszter a Telegramon tiltakozott a lépés ellen. Mint írta: „Az Eurovíziós Dalfesztivál 2023-as ukrajnai megrendezése erős jelzés az egész világ számára Ukrajna támogatásáról. Követelni fogjuk ennek a döntésnek a megváltoztatását, mert hiszünk abban, hogy képesek leszünk teljesíteni minden vállalt kötelezettségünket.”
Az Európai Bizottság azt ajánlja a tagállamok kormányait tömörítő tanácsnak, hogy adjon európai perspektívát és tagjelölti státuszt Ukrajnának, azzal a feltétellel, ha az ország számos fontos reformot végrehajt – jelentette be Ursula Von der Leyen, a brüsszeli testület elnöke pénteken. Az EB Moldovával és Grúziával kapcsolatban is azt ajánlja a tagállamok kormányait tömörítő tanácsnak, hogy erősítse uniós tagsággal kapcsolatos kilátásaikat, biztosítson európai perspektívát számukra és adja meg nekik a tagjelölti státust.
Ukrainians are ready to die for the European perspective.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) June 17, 2022
We want them to live with us the European dream. pic.twitter.com/3SPRqkgK7l
A Twitteren üdvözölte az Európai Bizottság Ukrajna EU-tagjelölti státusának megadását javasló döntését Volodimir Zelenszkij ukrán elnök. Ez az első lépés az EU-tagság felé, ami minden bizonnyal közelebb hozza győzelmünket is Oroszország ellen – közölte az elnök, aki köszönetet mondott Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének és a testület minden tagjának "a történelmi döntésért", és reményét fejezte ki, hogy az EU-csúcs a jövő héten jóváhagyja a határozatot.
Az orosz-ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:
Putyin folytatni akarja a háborút, váratlanul Kijevbe utazott Boris Johnson – a háború pénteki eseményei
Őrültnek és veszélyesnek nevezte Vlagyimir Putyin orosz elnök az Ukrajna elleni orosz offenzíva miatt bevezetett szankciókat és azzal vádolta a Nyugatot, hogy uralni akarja az egész világot, s közben jókra és rosszakra osztja az országokat. Nehézfegyverzet szállításáról, gazdasági segítségről és további Oroszországgal szembeni szankciókról tárgyalt a brit kormányfő az ukrán elnökkel. Kövesse háborús tudósításunkat percről percre.