Világ 2022. május. 11. 05:38

Putyint kérik, legyen Herszon Oroszország része, az ukránok szerint már több mint 26 ezer orosz katona esett el – percről percre a háborúról

Scott Berrier amerikai altábornagy szerint sem az oroszok, sem az ukránok nem állnak nyerésre, egy ukrán tiszt megrázó részletekről számolt be az Azovsztalból. Kövesse percről percre tudósításunkat a az orosz-ukrán háború 77. napjáról.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Ukrajna azt javasolta Oroszországnak, hogy a mariupoli déli kikötőben található Azovsztal acélgyár súlyosan megsérült védőit orosz hadifoglyokra cseréljék - közölte szerdán Irina Verescsuk miniszterelnök-helyettes - írja a Reuters.

"Még nincs megállapodás. A tárgyalások folytatódnak” – írta egy online posztban.

Az ostromlott acélműben megbúvó katonák és civilek életkörülményei pokoliak. A komplexumot heves tűz alatt tartotta az orosz hadsereg az elmúlt napokban az ukrán hadsereg közlései szerint.

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

Arra kell készülni, hogy az ukrajnai háború okozta élelmiszer-ellátási nehézségek miatt Afrika irányából jelentősen erősödni fog a migrációs nyomás, ezáltal pedig a terrorizmus terjedése is – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Marokkóban.

Szijjártó Péter megtalálta a kapcsolatot Ukrajna és az iszlamista terror között

Az Európai Bizottság ötlete az Oroszországgal szembeni olajembargóra csak akkor fogadható el Magyarország számára, ha ez minket nem érint. Vagyis a csak a tengeri szállításra vonatkozó embargót hajlandó a magyar kormány támogatni - jelentette ki Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter szerint ellenkező esetben a teljes embargó magyar gazdasági hatásának ára több milliárd euró is lehet, amit Brüsszeltől várnának.

A herszoni Kreml-barát erők Vlagyimir Putyinhoz fognak fordulni, kérvényezve a város és környezete Oroszországhoz csatolását – legalábbis ezt állítja a TASZSZ hírügynökség a BBC tudósítása szerint. Az Ukrajna déli részén fekvő kikötővárost március eleje tartják ellenőrzésük alatt. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint a herszoni lakosok döntésén múlik saját sorsuk, és Oroszországnak „egyértelmű jogalapra” van szüksége egy ilyen döntés meghozásához.

Herszon elfoglalása óta az oroszbarát erők leváltották a város korábbi polgármesterét, bevezették a rubelt hivatalos fizetőeszközként és blokkolják az ukrán csatornákat.

Boris Johnson felszállt a Svédországba tartó repülőgépre és elindult a Magdalena Andersson svéd miniszterelnökkel való találkozójára. Johnson, előbb várhatóan széles körű biztonsági kérdéseket vitat meg Anderssonnal, majd a szomszédos Finnországba utazik, ahol Sauli Niinisto elnökkel találkozik.

Magdalena Andersson svéd kormányfő és Boris Johnson brit miniszterelnök Harpsundban 2022. május 11-én.

A látogatásra akkor kerül sor, amikor Svédország és Finnország fontolóra veszi, hogy Oroszország ukrajnai inváziója után kérelmezzék-e NATO-tagságukat. A miniszterelnökség azt mondta, hogy „dezinformáció”, ha azt sugallják, hogy a miniszterelnök nyomást akar gyakorolni az országokra, hogy csatlakozzanak a nyugati katonai szövetséghez. „Megértjük Svédország és Finnország álláspontját, és ezért akarja a miniszterelnök átbeszélni ezeket a szélesebb körű biztonsági kérdéseket” – mondta Johnson hivatalos szóvivője.

(Sky News)

Az önhatalmúlag kikiáltott Donyecki Népköztársaság (DPR) vezetője, Gyenyisz Pusilin újabb felszabadítási igényekkel állt elő, miközben szerdán a függetlenség kikiáltásának évfordulóján beszélt.

„Ma új szakasz következik az életünkben, a DPR területének felszabadítása az alkotmányos határain belül” – mondta Pusilin szeparatista vezető a Telegram-csatornán megosztott nyilatkozatában. „Mint államunk megalakulásának egész története, ez a szakasz sem könnyű. De a köztársaság győzelemre született, és el fogjuk érni a céljainkat”.

(CNN)

Hirdetés