Scott Berrier amerikai altábornagy szerint sem az oroszok, sem az ukránok nem állnak nyerésre, egy ukrán tiszt megrázó részletekről számolt be az Azovsztalból. Kövesse percről percre tudósításunkat a az orosz-ukrán háború 77. napjáról.
Most érkezett
Ukrajna azt javasolta Oroszországnak, hogy a mariupoli déli kikötőben található Azovsztal acélgyár súlyosan megsérült védőit orosz hadifoglyokra cseréljék - közölte szerdán Irina Verescsuk miniszterelnök-helyettes - írja a Reuters.
"Még nincs megállapodás. A tárgyalások folytatódnak” – írta egy online posztban.
Az ostromlott acélműben megbúvó katonák és civilek életkörülményei pokoliak. A komplexumot heves tűz alatt tartotta az orosz hadsereg az elmúlt napokban az ukrán hadsereg közlései szerint.
Loyd Austin szerint mindenre felkészültek, de az orosz elnök szerinte nem akar belekeveredni egy ilyen éles szituációba.
A lengyel nagykövetet a varsói festékdobálás miatt, az amerikait csak úgy kérette be Moszkva szerdán
Moszkva bekérette a lengyel és az amerikai nagykövetet
Egy katonai szakértő állítja: bár nem a 2022-es volt minden idők legnagyobb győzelem napi parádéja, mégis sokkal nagyobb fegyelemről árulkodik, mint az elmúlt évek bármelyik orosz felvonulása.
Soha nem látott képek kerültek ki az acélművet védő katonák mindennapjairól.
Egyelőre egyáltalán nem látszik esély béketárgyalásokra, de ezután is szükség lesz a humanitárius folyosók biztosítására, és fontos a nemzetközi élelmiszer-biztonság kérdése is – mondta António Guterres Bécsben.
Arra kell készülni, hogy az ukrajnai háború okozta élelmiszer-ellátási nehézségek miatt Afrika irányából jelentősen erősödni fog a migrációs nyomás, ezáltal pedig a terrorizmus terjedése is – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Marokkóban.
Szijjártó Péter megtalálta a kapcsolatot Ukrajna és az iszlamista terror között
Az Európai Bizottság ötlete az Oroszországgal szembeni olajembargóra csak akkor fogadható el Magyarország számára, ha ez minket nem érint. Vagyis a csak a tengeri szállításra vonatkozó embargót hajlandó a magyar kormány támogatni - jelentette ki Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter szerint ellenkező esetben a teljes embargó magyar gazdasági hatásának ára több milliárd euró is lehet, amit Brüsszeltől várnának.
Bejelentette a Facebook és az Instagram letiltását a Luhanszki, illetve a Donyecki Népköztársaság – írta a The Guardian. Az oroszbarát szakadár államok Oroszország példáját követve tették elérhetetlenné az amerikai óriásplatformokat.
Blokkolták a Facebookot és az Instagramot a luhanszki és donyecki régiókban
Ezzel a lépéssel igazodnak Oroszország közösségimédia-politikájához.
A herszoni Kreml-barát erők Vlagyimir Putyinhoz fognak fordulni, kérvényezve a város és környezete Oroszországhoz csatolását – legalábbis ezt állítja a TASZSZ hírügynökség a BBC tudósítása szerint. Az Ukrajna déli részén fekvő kikötővárost március eleje tartják ellenőrzésük alatt. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint a herszoni lakosok döntésén múlik saját sorsuk, és Oroszországnak „egyértelmű jogalapra” van szüksége egy ilyen döntés meghozásához.
Herszon elfoglalása óta az oroszbarát erők leváltották a város korábbi polgármesterét, bevezették a rubelt hivatalos fizetőeszközként és blokkolják az ukrán csatornákat.
Boris Johnson felszállt a Svédországba tartó repülőgépre és elindult a Magdalena Andersson svéd miniszterelnökkel való találkozójára. Johnson, előbb várhatóan széles körű biztonsági kérdéseket vitat meg Anderssonnal, majd a szomszédos Finnországba utazik, ahol Sauli Niinisto elnökkel találkozik.
A látogatásra akkor kerül sor, amikor Svédország és Finnország fontolóra veszi, hogy Oroszország ukrajnai inváziója után kérelmezzék-e NATO-tagságukat. A miniszterelnökség azt mondta, hogy „dezinformáció”, ha azt sugallják, hogy a miniszterelnök nyomást akar gyakorolni az országokra, hogy csatlakozzanak a nyugati katonai szövetséghez. „Megértjük Svédország és Finnország álláspontját, és ezért akarja a miniszterelnök átbeszélni ezeket a szélesebb körű biztonsági kérdéseket” – mondta Johnson hivatalos szóvivője.
(Sky News)
Az önhatalmúlag kikiáltott Donyecki Népköztársaság (DPR) vezetője, Gyenyisz Pusilin újabb felszabadítási igényekkel állt elő, miközben szerdán a függetlenség kikiáltásának évfordulóján beszélt.
„Ma új szakasz következik az életünkben, a DPR területének felszabadítása az alkotmányos határain belül” – mondta Pusilin szeparatista vezető a Telegram-csatornán megosztott nyilatkozatában. „Mint államunk megalakulásának egész története, ez a szakasz sem könnyű. De a köztársaság győzelemre született, és el fogjuk érni a céljainkat”.
(CNN)