Több százezer ember ragadt az ostromlott városban, áram, fűtés, élelmiszer és víz nélkül.
Az orosz hadsereg március 18-án, pénteken azt állította, hogy sikerült behatolnia a donyecki szakadárokkal az oldalán Mariupol belvárosába.
A város polgármestere a BBC-nek megerősítette, hogy a város középpontjában utcai harcok zajlanak. Az összecsapások nehezítik az Oroszország által szerdán lebombázott színház pincéjéből több száz ember kimentését. (Oroszország tagadja, hogy tüzeltek a menedékhelyként megjelölt épületre.) Vadim Bojcsenko polgármester szerint a romok eltakarításán és az emberek kiemelésén csak olyankor tudnak dolgozni, mikor a harcok alábbhagynak. Pénteken a hatóságok azt közölték, 130 embert sikerült kimenteni, de több, mint ezren vannak még a pincében.
A polgármester szerint tankokat és tüzérséget is bevetnek. Az ukránok mindent megtesznek, hogy tartsák a pozícióikat, de az orosz hadsereg fölényben van.
Mariupol stratégiai jelentőségű kikötőváros, elfoglalásával Oroszország folyosót tudna nyitni a 2014-ben annektált Krím, illetve a kelet-ukrajnai szakadár köztársaságok közt. Még mindig 300 ezer ember él az orosz ostromgyűrűn belül csapdába esve. Ukrajna szerint az orosz hadsereg civileket is támad, míg az orosz propaganda szerint az ukrán hadsereg pajzsként használja a civileket.
Az elektromos ellátás és a fűtés megszűnt, folyó víz sincs, így humanitárius katasztrófa alakult ki. Dimitro Gurin parlamenti képviselő – akinek a szülei Mariupolban ragadtak – szerint a lakosság élelmiszer- és vízkészletei is fogyóban vannak. Az orosz tankok napokkal ezelőtt elkezdték lőni a lakóépületeket, így az emberek nem tudnak kijutni. „Mindenki ül a lakásában vagy a pincében, és várják, meghalnak-e a következő órában.” A mariupoli polgármesteri hivatal becslése szerint a város épületeinek 30 százaléka teljesen elpusztult, 50 százaléka pedig súlyosan sérült.
A Reuters tudósítása szerint az ostromlott városban a halottakat sem mindig tudják eltemetni, az utcákon sok a kabáttal vagy egyéb szövetdarabbal letakart holttest. Amikor tudnak temetni, akkor is sokszor csak tömegsírokba.
A múlt héten egy szülészetet is támadás ért. Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnök a Twitteren jelentette be, hogy Görögország kész újjáépíteni a lerombolt szülészetet Mariupolban, amely „az ukrajnai görög kisebbség központja, szívünknek kedves város, és a háború barbarizmusának szimbóluma”.