A Szentszék központi adminisztrációjának jelentős reformjaként megkeresztelt és arra érdemes katolikusokat – köztük nőket – is ki lehet nevezni a minisztériumoknak megfelelő kormányhivatalok élére.
A vatikáni kongregációkat évszázadok óta férfi papok, elsősorban bíborosok és püspökök irányítják. Az új reform június 5-én lép életbe 9 éve tartó munka után. Ferenc pápa szombaton hozta nyilvánosságra a Római Kúria apostoli konstitúcióját megreformáló dokumentumot.
Az Evangélium hirdetése (Praedicate evangelium) nevet viselő, 54 oldalas dokumentum a Szent II. János Pál pápa által 1988-ban bevezetett Pastor bonus kezdetű apostoli konstitúció helyét veszi át. A dokumentum 250 cikkből áll, amelyek középpontjában a minisztériumokhoz hasonló vatikáni dikasztériumok és más hivatalok működése szerepel.
A reformprogram elemeinek nagy részét már nyilvánosságra hozták az elmúlt évek során, de az új dokumentum közzététele pontot tesz a folyamat végére. A konstitúciót Ferenc pápa beiktatásának kilencedik évfordulóján, a katolikus egyházfő szolgálatában kiemelt szerepet betöltő Szent József ünnepén hozták nyilvánosságra.
Fontos változás az is, hogy a korábban ad hoc jelleggel működő, a kiskorúakkal szembeni szexuális visszaélések megelőzése érdekében létrehozott pápai bizottság a befolyásos Hittani Kongregáció részévé válik. Korábban a bizottságnak nem volt valódi intézményi súlya, és gyakran került összeütközésbe a visszaéléseket felülvizsgáló kongregációval.
A dokumentum egyúttal rögzíti, hogy minden dikasztérium egyenrangú. Korábban az Államtitkárság és a Hittani Kongregáció kiemelt befolyással bírt a Vatikánban.