Világ hvg.hu 2022. március. 16. 19:22

15 pontos megállapodástervezet körvonalazódik az orosz–ukrán háború befejezésére

Kijevnek le kellene mondania a NATO-hoz csatlakozásról, cserébe biztonsági garanciákat kapna.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Jelentős előrelépés történt az orosz–ukrán béketárgyalásokon – írja a Financial Times a tárgyalásra rálátó forrásokra hivatkozva. A brit gazdasági lap szerint a harcoló felek egy 15 pontos előzetes béketervet dolgoztak ki, amiben többek között szó van

  • az orosz csapatok kivonásáról, amennyiben
  • Kijev semlegességet fogad és
  • beleegyezik fegyveres erejének korlátozásába,
  • lemond a NATO-hoz való csatlakozási törekvéseiről,
  • megígéri, hogy nem engedi külföldi katonai támaszpontok és fegyverek telepítését, cserébe
  • olyan szövetségesek nyújtanak számára védelmet, mint az USA, Nagy-Britannia és Törökország.

A tervről először hétfőn tárgyaltak a felek, de a lap szerint az ukrán biztonság nyugati garanciáinak jellege még nem tisztázott és komolyan gátolhatja a megállapodást, ahogy az oroszok által megszállt és elcsatolt ukrán országrészek kérdése is.

Bár mind Moszkva, mind Kijev azt állítja, hogy történt előrehaladás a megegyezés felé, ukrán illetékesek kételkednek abban, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök valóban elkötelezett a béke mellett. Attól tartanak, hogy a tárgyalás csak időhúzás addig, amíg újra offenzívába tudnak kezdeni. Putyin szertán nem mutatott kompromisszumkészséget – írja a lap.

Mihajlo Podoljak, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tanácsadója a Twitteren reagált a Financial Times által megszellőztetett megállapodástervezetre. Szerinte „az idézett tervezet az orosz fél által támasztott elvárásokat tartalmazza, semmi többet. Az ukrán félnek is megvan a maga álláspontja. Az egyetlen amit megerősítek jelen álláskor, az a tűzszünet, az orosz csapatok kivonása, és a más országok által adott biztonsági garanciák.”

Podoljak a Financial Times-nak arról is beszélt, hogy minden orosz egységet ki kell vonni azokról a területekről, amelyeket a háború február 24-i kezdete óta elfoglaltak, így az Azovi-tenger mellékéről, valamint a Kijevtől keletre és északra fekvő térségekből is.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerdán arról beszélt, hogy Ukrajnának Svédországhoz és Ausztriához hasonló semlegességet kellene vállalnia. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter pedig arról, hogy már közel van a megegyezés a megállapodás pontos szövegéről.

Az orosz–ukrán háborúról szóló percről percre tudósításunkat itt találja.

Hirdetés