Németh Zsolt is csatlakozott az orosz álhírek elleni európai kampányhoz, de nem nevesítette például a magyar közmédiát, ami az ellenzék szerint az orosz propagandát erősíti, és aminek Gulyás Gergely miniszter sem örül.
Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke is csatlakozott három balti államokbeli kollégájához, vagyis a lett, a litván és az észt parlament bizottsági elnökeihez, nyílt levélben tiltakozva az orosz-ukrán háborúban tapasztalható orosz félretájékoztatás ellen.
„Vegyük fel a harcot az orosz félretájékoztatás ellen!” – írta Németh Zsolt a csatlakozásáról. A felhívás aláírójaként ő is felszólítja a közösségi médiát a Kreml félretájékoztatásának visszaszorítására. A kezdeményezéshez 18 európai ország parlamenti bizottsági elnöke csatlakozott.
A felhívásban nem nevesítik a Kreml háborús propagandáját kiszolgáló platformokat, de a magyar közmédiát az utóbbi napokban már érte ez a vád. Erről és általában a háborús felek dezinformációjáról a csütörtöki kormányinfón is szó esett, és Gulyás Gergely miniszter azt mondta,
minden propaganda terjesztését korlátozni szeretnék Magyarországon (…) ha a közmédiában jelennek meg ilyenek, akkor ott kell megtenni a szükséges lépéseket, hogy ez ne forduljon elő.
Ami az évi 100 milliárd forint körüli összegből működő magyar közmédiát illeti, a minap a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa is felhívta a figyelmet „a szomszédunkban zajló tragikus események” – és a választási kampány – apropóján arra, hogy ezekben az időkben
a médiának és különösen a közszolgálati médiának ilyen időkben kiemelt felelőssége van a megfelelő tájékoztatásban.
A közmédiát ért bírálatokra a Médiatanács egy figyelmeztetéssel reagált, mondván: a politikusi kritikák „alkalmasak lehetnek a közvélemény megtévesztésére és közhangulat indokolatlan felkorbácsolására”. Ezt azelőtt fogalmazta meg a szervezet, hogy kivizsgálta volna a panaszokat.
Médiatanács: Aki a közmédiát bírálja, „indokolatlanul felkorbácsolja a közhangulatot"
A Médiatanács a tévés hírműsorok háborús tájékoztatási tevékenységét és a közmédia kiegyensúlyozatlanságára hivatkozó bejelentéseket is kivizsgálja, de figyelmeztetett, hogy a közszolgálati médiát ért politikusi kritikák „alkalmasak lehetnek a közvélemény megtévesztésére és közhangulat indokolatlan felkorbácsolására”.
A hvg.hu is írt róla, hogy a Momentum ifjúsági szervezetének tagjai az MTVA székháza elé festették az aszfaltra, hogy „orosz propagandagyár”, Polyák Gábor médiaszakember, az ellenzék sajtópolitikai kabinetvezetője arra szólította fel a Médiatanács elnökét, hogy mentse fel az MTVA-vezérigazgatót a tisztségéből, mert „a közmédiában az orosz propagandával összhangban lévő álláspontokat terjesztenek”, és ugyanezt állapította meg Ungár Péter LMP-s országgyűlési képviselő is.
A kritikákat amúgy „ellenzéki politikai támadásként” értékelte a közmédia, vezetői pedig emiatt a Médiatanácshoz és a Nemzeti Választási Bizottsághoz fordulnak. Közleményük szerint „újból a független magyar közmédiát támadja a baloldal, most az orosz–ukrán konfliktus kapcsán akarják előírni, hogy mi kerüljön a híradásokba”.
A Political Capital nemrég éppen a háborús propagandáról készített elemzést, amelyben arra jutott, hogy a Kremlnek most egyetlen üzenete van: “ott sem voltunk, de ha igen, Ukrajna a ludas.” Az intézet megállapította, hogy Oroszország saját imázsának mosdatásával és Ukrajna agresszorként való beállításával van leginkább elfoglalva, ebben pedig “Magyarországon segítségükre sietnek kormánypárti influenszerek, szakértők, Kreml-párti alternatív portálok, illetve „mezei” közösségi média felhasználók is”.
Az orosz–ukrán háborúról a folyamatos tudósításunkat itt követheti.
(Nyitóképünkön Németh Zsolt és Orbán Viktor Tusnádfürdőn 2018-ban)