Kerszon térségében 2014-ben építettek betongátat az ukránok, hogy korlátozzák az orosz kézre került a Krím-félsziget ivóvíz-ellátását.
Az orosz hadsereg felrobbantott egy Kerszon környékén 2014-ben épített gátat, amelyet az ukránok azért húztak fel, hogy elvágják a nyolc éve az oroszok kezén lévő Krím-félsziget vízellátását – írja a Reuters a RIA orosz hírügynökségre hivatkozva (amely Szergej Akszjonov krími kormányzót idézte). Az oroszok pénteken törték át a Krím-félszigettől északra kialakított ukrán védelmi vonalakat, és mostanra érték el Kerszon térségét.
A Dnyeper folyó vizét szállító észak-krími-csatornát a félsziget vízellátásának stabilizálására építették 1961-71 között. Az ukránok akciója miatt 2014-ben a krími termés nagy része odaveszett, mert a gazdák nem tudták öntözni a földjeiket. Az oroszok víztározók és további csatornák építésével próbálták pótolni a vízellátást, ami 2016-ra az orosz hivatalos források szerint tökéletesen helyreállt.
A nyugati tényfeltáró riportok szerint viszont 2014 óta 130 ezer hektárról 14 ezerre esett vissza a megművelt földterület nagysága a Krím-félszigeten, a víztározók és az észak-krími-csatorna pedig azóta is ki van száradva. A Bloomberg cikke szerint 2021-ben mindössze napi 3-5 órán keresztül folyt ivóvíz a csapokból. A New York Times pedig egy szintén tavalyi cikkben idézett egy amerikai hivatalnokot, aki szerint a Krím-félsziget vízellátásának helyreállítása az orosz invázió egyik fő célkitűzése lehet.
Az ukrajnai eseményekről itt követheti a folyamatos tudósításunkat.