Németországtól Japánig számos ország csatlakozott az USA-hoz és Nagy-Britanniához, és kérte fel az Ukrajnában tartózkodó saját állampolgárait, hogy távozzanak onnan az egyre nagyobb orosz háborús fenyegetés miatt.
A berlini külügyminisztérium szombaton sürgette az Ukrajnában tartózkodó németeket, hogy hagyják el az országot, mivel a konfliktus lehetőségét „továbbra sem lehet kizárni”. Németország egyúttal bezárta a donyecki konzulátusát is.
Az USA és Nagy-Britannia pénteken kérte fel az állampolgárait, hogy utazzanak el Ukrajnából. A brit védelmi miniszter, James Heappey arra is figyelmeztette a briteket, hogy lehetőleg azonnal hagyják el Ukrajnát bármilyen módon. Hozzátette: az Ukrajnában tartózkodó honfitársai ne számítsanak katonai evakuálásra.
Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági főtanácsadó – aki pénteken azt mondta, az amerikaiak 48 órán belül távozzanak Ukrajnából – szinten jelezte, hogy nem lesz katonai evakuálás. Washington és London a tavalyi afganisztáni kivonuláskor jelentős katonai hadművelet révén több ezer embert menekített ki az ázsiai országból. A jelek szerint erre most Ukrajna esetében nem lehet számítani.
Az amerikai és a brit lépéshez azóta szombat délutánig csatlakozott Hollandia, Belgium, Dánia, Olaszország, Norvégia, Észtország és Lettország, illetve Japán, Ausztrália és Új-Zéland is, valamennyien arra kérve a saját állampolgáraikat, hogy távozzanak Ukrajnából. Az ausztrál és az új-zélandi kormány azt is üzente, hogy utazzanak el, amíg még vannak kereskedelmi járatok.
Oroszország is megkezdte diplomáciai jelenlétének csökkentését Ukrajnában, mondván: „tart az ukrán hatóságok vagy harmadik országok provokációitól”.