A tálib hatalomátvétel óta először nyitott ki szerdán néhány állami egyetem Afganisztánban, de a női hallgatók csak a férfiaktól fizikailag elkülönülten vehetnek részt az oktatásban. A középiskolák egy része és több magánegyetem továbbra is zárva tartja a kaput a nők előtt.
Több hírügynökség tudósítása szerint is valamivel megengedőbb a tálib vezetés a nők oktatáshoz való hozzáférésével szemben, mint korábban. Ismert, hogy a tálibok az 1996 és 2001 közötti uralmuk alatt teljesen kizárták a lányokat és a nőket az oktatásból.
Meg nem nevezett oktatási tisztségviselők arról számoltak be például a Reuters hírügynökségnek, hogy a Dzsalalábád városban működő, az ország egyik legnagyobb egyetemén a női hallgatók külön ajtón mennek be az épületbe. Az intézmény most nyílt meg újra azt követően, hogy tavaly augusztusban a tálibok átvették a hatalmat.
A Reuters úgy tudja, hogy az egyetemek több lehetőség közül választhatnak a nők elkülönítése céljából: egyebek között külön termeket tarthatnak fenn a női hallgatóknak, vagy pedig időbeli csúsztatással tarthatnak meg előadásokat nekik. A Lagmán tartományi állami egyetemen például, Mehtarlámban, ahol a kapu előtt tálib harcosok posztolnak, csak maroknyi női hallgató, a teljes testet fedő ruhában, ment be az épületbe – jegyezte meg az AFP helyszínről tudósító újságírója. Oktatót is csak keveset lehetett látni, és a tudósítónak a legtöbben nem voltak hajlandók nyilatkozni, mert állítólag az egyetem vezetése azt kérte tőlük, hogy kerüljék a sajtót. Egy név nélkül nyilatkozó alkalmazott azonban elmondta, hogy a női hallgatók reggel 8 és 12, a férfiak 13 és 16 óra között mehetnek be az egyetemre.
Az ENSZ afganisztáni segítő missziója kedden este üdvözölte a Twitteren, hogy a női hallgatók is visszatérhetnek az állami egyetemekre, és így nincs különbség a nemek között az oktatáshoz történő hozzáférésben.
Az igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy például a középiskolás lányok sok tartományban nem mehettek vissza tanulni, és bár bizonyos magánegyetemek szintén újra kinyitottak, de több oktatási intézménybe ezek esetében sem térhettek vissza a nők.
A nemzetközi közösség ugyanakkor részben éppen a nők és a lányok tanulási szabadságának érvényesülését szabja feltételül a külföldi támogatások megadásának és Afganisztán külföldi vagyona felszabadításának, amelyet a tálibok rendszeresen követelnek.