Santiago Abascal, a Vox elnöke a lengyel miniszterelnököt is meghívta Madridba. Azt mondta, Magyarország és Lengyelország a „két kedvenc szövetségese”.
Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke a hét végén részt vesz Madridban az európai konzervatív pártvezetők egyeztetésén – erősítette meg a spanyol sajtóban megjelent híreket Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője.
Az El Independiente című lap arról cikkezett, hogy a jobboldali spanyol párt, a Vox elnöke, Santiago Abascal a hétvégén házigazdaként fogadja Madridban a meghívott európai vezetőket. Abascal – mint írták – az ukrán válság ellenére is úgy döntött, hogy megtartja a csúcsot, amelyre már visszajelezte részvételét Orbán Viktor magyar és Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő.
Abascal már több alkalommal utazott Magyarországra és Lengyelországba, hogy megossza politikai vízióját európai szövetségeseivel.
Orbán Viktor a spanyol radikális jobboldali VOX párt vezetőjével tárgyalt
A magyar miniszterelnök és a spanyol pártelnök szerint is nemzeti szuverenitásra és határvédelemre van szüksége Európának.
Legutóbb Varsóban járt, ahol bejelentette: Európa konzervatív vezetői elfogadták meghívását Madridba.
Az Orbánék által szervezett tömörülés nem alakított frakciót, de újra találkoznak
A kilenc ország euroszkeptikus politikusait felvonultató összejövetel „a szabad és egyenlő nemzetek Európai Uniója" mellett állt ki.
A Vox azóta megerősítette, hogy a csúcsot január 28-án és 29-én tartják – adta hírül az El Independiente. A cikk szerint Abascal több alkalommal kifejtette, hogy Magyarország és Lengyelország a Vox két „kedvenc szövetségese”, ezen országok vezetőivel „tökéletes összhangban” van a határok védelme, a családpolitika valamint a szuverén nemzetek megvédésének ügyében.
Az El Independiente információi szerint a Vox a hétvégi csúcsra meghívta és visszajelzést vár a többi konzervatív vezetőtől, például a francia Marine Le Pentől, az észt Martin Helmétől és az olasz Giorgia Melonitól is.
Ez az a társaság, amely a varsói találkozón – ahol kilenc ország euroszkeptikus vezetői voltak jelen – közös európai parlamenti frankciót ugyan nem alapított, csupán záróközleményt adott ki, amely szerint a részvevők elvetik az uniós jog önkényes alkalmazását, és kijelentik: teljes demokratikus legitimációjuk csak a szuverén államok intézményeinek van, az uniós szerveknek nincs, nekik szolgálniuk kell a nemzeti államokat. Csak így lehet megóvni az Uniót a válságoktól, és attól, hogy „önmagukat megválasztó elitek” próbálják kormányozni Európát.
Orbán Viktor rossz jósnak bizonyult, beszűkült európai mozgástere
Orbán Viktor évekig hitte, hogy számára kedvező fordulat következik be az EU domináns országaiban. Nem számolt a németországi kormányváltással, sem azzal, hogy a megmaradt szövetségesei közt kiéleződő ellentétek is hátráltatni fogják.