Hat ellenzéki szereplőt ítélt el a fehérorosz legfelsőbb bíróság. A vád ellenük többek között tömeges zavargásokra szóló felbujtás, gyűlöletkeltés volt. Az EU további szankciók bevezetését tervezi.
Súlyos börtönbüntetésre ítélt kedden a fehérorosz legfelsőbb bíróság hat ellenzéki személyiséget, köztük Szjarhej Cihanouszkit, az emigrációban élő ellenzéki vezető, Szvjatlana Cihanouszkaja férjét – jelentették hírügynökségek.
A már másfél éve őrizetben lévő Cihanouszki aktivistát és videobloggert 18 évre küldték börtönbe. Az ellenzék egy másik vezető alakját, Mikola Sztatkevicset pedig – aki elnökjelölt volt a 2010-es elnökválasztáson – 14 évre. Ő már több évet töltött őrizetben.
Sztatkevics munkatársait, Arcjom Szakovot és Dmitrij Popovot 16-16 évre ítélték. A youtuber Uladzimir Ciganovics és Ihar Loszik újságíró 15 év börtönt kapott. Az ellenzékiek elleni, zárt ajtók mögötti per júniusban kezdődött meg. A vád ellenük egyebek között tömeges zavargásokra szóló felbujtás, gyűlöletkeltés volt.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/39039348-35c2-4df4-a90d-957c1de09e1d.jpg)
Cihanouszkaja Aljakszandr „Lukasenka elnök bosszújának” nevezte az ítéleteket. „A diktátor kemény és nyilvános bosszút áll” ellenzékieken. Látja ezt az egész világ, mi pedig nem állunk meg!” – írta a Twitteren.
A Litvániában élő Cihanouszkaja már a per kezdetekor is hasonló kijelentést tett:
Mindenki tudja, hogy ez nem tárgyalás, hanem annak az embernek a személyes bosszúja, aki erőszakkal ragadta magához a vezetést, és erőszak segítségével tartja is meg.
My husband, Siarhei Tsikhanouski, is sentenced to 18 years in prison. The dictator publicly takes revenge on his strongest opponents. While hiding the political prisoners in closed trials, he hopes to continue repressions in silence. But the whole world watches. We won't stop. ✊ pic.twitter.com/hdnHj8y6HZ
— Sviatlana Tsikhanouskaya (@Tsihanouskaya) December 14, 2021
A minszki vezetés korrupciójával gyakran foglalkozó Cihanouszkit 2020 májusában tartóztatták le, miután bejelentette: indul Lukasenka ellenében az augusztusi elnökválasztáson. Letartóztatása után felesége indult helyette a választáson, amelyet hivatalosan Lukasenka nyert meg a szavazatok 80,1 százalékával. Az ellenzék szerint meghamisították az eredményeket, és valójában Cihanouszkaja győzött, aki utána az üldöztetés elől külföldön keresett menedéket. A választásokat követően tömegtüntetések kezdődtek, amelyeket a biztonsági erők levertek.
A hatósági túlkapások miatt az Európai Unió és az Egyesült Államok is szankciókat vetett ki Fehéroroszországra.
A keddi ítéletek után Josep Borrellnek, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének a szóvivője közleményben szögezte le: az EU elítéli az alaptalan és súlyos ítéleteket, és további szankciók bevezetését tervezi.
„Ezek az ítéletek újabb példái a véleménynyilvánítási jogukat gyakorló, szabad és igazságos választásokat követelő fehérorosz állampolgárok elleni alaptalan vádaknak” – olvasható Peter Stano szóvivő közleményében. A dokumentum szerint „az ítéletek a valamennyi fehéroroszországi független hang rendszeres és brutális elnyomásának újabb példái”. A szóvivő hozzátette:
Tekintettel a fehéroroszországi emberi jogok megsértése és az elnyomás folyamatos rosszabbodására, az EU továbbra is eltökélt az újabb szankciók tervezett elrendelésében.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter keddi közleményében elítélte a „politikailag motivált” ítéleteket és követelte, hogy vessenek véget a fehéroroszországi „súlyos elnyomásnak”.
We condemn today’s politically motivated convictions of Belarusian opposition figures Syarhey Tsikhanouski, Mikalai Statkevich, and journalist Ihar Losik. We call for their immediate, unconditional release and that of all 900+ political prisoners held by the Lukashenka regime.
— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) December 14, 2021
„Az elítéltek egyike sem, sőt a fehérorosz nép sem érdemel ilyen súlyos elnyomást” – írta Blinken, aki szerint e börtönbüntetések „sajnálatos módon ismét megmutatják, hogy a (fehérorosz) rendszer semmibe veszi nemzetközi kötelezettségeit, illetve a fehéroroszok emberi jogait és alapvető szabadságjogait”.
A Vjaszna (Tavasz) emberi jogi szervezet honlapja szerint Fehéroroszországban jelenleg 920 politikai foglyot tartanak nyilván. Szvjatlana Cihanouszkaja szerint a számuk ennél jóval magasabb.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)