Csak 24 óránál nem régebbi koronavírusteszttel lehet felszállni az Egyesült Államokba induló repülőgépekre, még az amerikai polgároknak is – ez a Fehér Ház terve az omikron vírus ellen, legalábbis a Washington Post értesülése szerint.
Nem számít az, hogy ki milyen országból érkezik az Egyesült Államokba, az sem, hogy van-e védettségi igazolványa vagy nincs. Csakis a 24 óránál nem régebbi koronavírusteszttel lehet felszállni az USA-ba induló repülőgépekre – mondta el a Biden-kormányzat három tisztviselője is a Washington Post tudósítójának. Csütörtökön jelentheti be a Biden-kormányzat a szigorítást, amely más elemeket is tartalmaz, de ezekről még vita folyik. Csak a bejelentés előtti utolsó percben döntenek.
Az egyik ilyen javaslat az, hogy a külföldről érkezettek három-öt nappal a landolás után kötelezően újra teszteltessék magukat, hogy így egészen biztos legyen, nem fertőzik meg omikron vírusvariánssal a környezetüket.
Annyira tartanak az omikrontól az amerikai hatóságok, hogy még az a javaslat is felmerült: legyen egy hét kötelező karantén az USA-ba belépők számára – beleértve az amerikai állampolgárokat is, akkor is, hogyha a koronavírustesztjük negatív. Aki megszegi az intézkedéseket, azt pénzbüntetésre ítélhetik. Plusz kötelező tesztre és karanténra.
Tilalmi listák
Az Egyesült Államok azonnal leállította a légijáratokat azokkal a dél-afrikai országokkal, ahol felfedezték az omikron variánst. Csakhogy azóta a világ 19 államában regisztrálták az omikront. Ráadásul senki sem tudja, hogy a variáns ellen mennyire hatékonyak a vakcinák, ezért az idő sürget – írja a Washington Post, melynek értesülései szerint az új intézkedések egy-két héten belül léphetnek érvénybe az Egyesült Államokban.
Az igazságügyi minisztérium tanulmányozza, hogy mennyiben lehet megkérni vagy kötelezni az embereket arra, hogy egy hétig karanténba vonuljanak. A hatóságok ugyanis képtelenek lennének ilyen sok embert ellenőrizni. Naponta körülbelül 200 ezren érkeznek az Egyesült Államokba. Már az is nagy eredmény lenne, ha a napi beutazók egynegyede – 50 ezer ember – karanténba vonulna – nyilatkozta egy magát megnevezni nem kívánó egészségügyi tisztviselő a Washington Postnak.