Roman Dobrohotovot tiltott határátlépés miatt keresi a rendőrség. A The Insider a Bellingcattel közös kutatása után állította azt korábban, hogy Alekszej Navalnijt tavaly augusztusban az orosz katonai hírszerzés emberei mérgezték meg.
Tiltott hattárátlépés címén büntetőeljárást indított és körözést adott ki Roman Dobrohotov, a The Insider nevű orosz oknyomozó hírportál főszerkesztője ellen az Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) – közölte Julija Kuznyecova, az újságíró jogi képviselője csütörtökön a sajtóval.
Az ügyvédnő szerint Dobrohotovot szeptember 23. óta körözik. Az FSZB házkutatást tartott a szülei, a felesége és a nővére lakásán, ahol számítógépeket foglalt le.
Dobrohotovnál júliusban már tartottak házkutatást. A moszkvai rendőrség szerint "ismeretlen személy ismeretlen helyről" legkésőbb 2020. november 20-án "dezinformációt" osztott meg Roman Dobrohotov felhasználó Twitter-profilján a Kelet-Ukrajna felett 2014-ben lelőtt malajziai MH-17-es járat miatti felelősséggel kapcsolatban.
A TASZSZ szerint az ügy összefüggésben áll azzal, hogy Dobrohotov azt állította: Max van de Werff holland újságíró, aki kétségbe vonta, hogy Oroszországot felelősség terheli az ügyben, együttműködik az orosz védelmi minisztérium (hírszerző) főcsoportfőnökségével (GU).
A hírügynökség a The Insider szerkesztőségére hivatkozva azt írta, hogy április 26-án ismeretlen személy ellen rágalmazás címén indult eljárás a The Insider és a Bellingcat nemzetközi tényfeltáró csapatnak a malajziai utasszállító tragédiájáról folytatott oknyomozása miatt. Az ügyben Dobrohotov tanúi minőségben szerepel.
A The Insider a Bellingcattel emellett közös kutatást végzett, amelyben arra a következtetésre jutottak, hogy Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikust tavaly augusztusban az orosz katonai hírszerzés emberei mérgezték meg. A Kreml elutasította a vádat, hogy felelős lett volna Navalnij kórházba kerüléséért, és azt állította, hogy a politikus szervezetében a külföldre szállítása előtt nem volt méreg.
Sajtóértesülések szerint Dobrohotov külföldön, az Eho Moszkvi szerint Ukrajnában tartózkodik.
A The Insidert az orosz igazságügyi minisztérium idén idegen ügynöknek minősítette, a Bellingcatet pedig Moszkva nyugati hírügynökségek fedőszerveként kezeli. A vádat a csoport elutasította.
Az elmúlt időszakban fokozódott a nyomás a kormányfüggetlen sajtón Oroszországban. Augusztusban a Dozsgy nevű független tévécsatornát, tavaly áprilisban a Meduza nevű független hírportált, májusban pedig a VTimes ellenzéki honlapot minősítették külföldi ügynöknek Oroszországban. Másfél hónapja pedig Sarah Rainsfordot, a BBC tudósítóját tiltották ki örökre Oroszországból.
Örökre kitiltották a BBC tudósítóját Oroszországból
Az orosz hatóságok közölték velem, sohasem térhetek vissza Oroszországba – jelentette be Sarah Rainsford, a brit közszolgálati médium moszkvai tudósítója.