Kiderült, hogy Andrej Pivovarovot az orosz Nyomozó Bizottság szentpétervári kirendeltségére vitték.
A LOT varsói járatáról szállították le Szentpéterváron Andrej Pivovarovot, a Nyílt Oroszország civil szervezet vezetőjét – közölte kedden a lengyel állami légitársaság.
Pivovarov hétfő este számolt be a közösségi médiában arról, hogy a már mozgásban lévő repülőgépet visszarendelve szállították le és vitték be őt a határőrséget is felügyelő orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) irodájába a pulkovói repülőtéren, arra hivatkozva, hogy körözés alatt áll.
Az első híradásokból nem derült ki, hogy mi volt a célállomása a nemzetközi járatnak, amelyről a férfit leszállították. A LOT a lengyel PAP hírügynökséghez eljuttatott közleményben arról tájékoztatott, hogy gurulás közben az orosz légiforgalmi felügyelet arra utasította a lengyel gép személyzetét, hogy forduljanak vissza parkolóhelyükre.
A kapitánynak engedelmeskednie kellett az utasításnak, hiszen orosz joghatóság alatt tartózkodtak”
– áll a LOT közleményében.
Pivovarov ügyvezető igazgatója volt a Nyílt Oroszországnak, melyet az emigrációban élő volt oligarcha, a Kreml-ellenes Mihail Hodorkovszkij alapított. A szervezet múlt csütörtökön feloszlatta magát, így akarván védeni tagjait a büntetőeljárástól a "nemkívánatos szervezetekről" rendelkező orosz törvény tervezett szigorítása kapcsán.
Lengyel sajtóértesülések szerint Pivovarovot az orosz Nyomozó Bizottság (SZK) szentpétervári kirendeltségére vitték.
Letartóztatásának körülményeit Piotr Wawrzyk lengyel külügyminiszter-helyettes a TVP Info közszolgálati hírtelevízióban nyilatkozva kedden szokatlannak nevezte.
„Ha az oroszok le akarták tartóztatni az illetőt, ezt már a repülőtéri ellenőrzés idején megtehették volna. Kérdés, hogy miért éppen az adott pillanatban került erre sor?” – tette fel a kérdést a külügyminiszter-helyettes.
A lengyel hatóságok jelenleg vizsgálják, hogy a letartóztatás időzítése "egyszerűen az orosz zűrzavar következménye, vagy más oka volt", mondta Wawrzyk, aki korainak nevezte, hogy Varsó az ügy kapcsán fontolóra vegyen Oroszország elleni esetleges szankciókat, és a nemzetközi közösséghez forduljon az incidens miatt. Egy másik lengyel külügyminiszter-helyettes, Marcin Przydacz szerint nem lehet kizárni, hogy "bizonyos provokációs jellege" is volt Pivovarov ilyen lefolyású őrizetbe vételének.
Lengyelországhoz kötődik a Ryanair Sun május 23-i járatának minszki kikényszerített leszállása is.
A Ryanair ír légitársaságnak ez a leánycége ugyanis Varsóban van bejegyezve a Wirtualna Polska hírportál megállapítása szerint, a gép törzsén lengyel zászló látható. Az Athénből Vilniusba tartó repülőgépen volt Raman Prataszevics, a Fehéroroszországban szélsőségesnek nyilvánított NEXTA Telegram-csatorna volt főszerkesztője is, akit a leszállás után orosz barátnőjével együtt őrizetbe vettek.
Az eset miatt az Európai Unió és az Egyesült Államok szankciókat vetett ki Fehéroroszországra, és azt ajánlották légitársaságaiknak, hogy kerüljék el a fehérorosz légteret.