Ahmed Samir Santawy nem csak a CEU elnök-rektora szerint ártatlan. Az Amnesty International úgy véli, a nők jogaival foglalkozó hallgató lelkiismereti fogoly, akit pusztán a tudományos kutatásának témája miatt tartanak fogva.
Közleményben hívta fel a figyelmet a Közép-európai Egyetem (CEU) elnök-rektora csütörtökön az egyetem egyik hallgatójának ügyére, akit fogva tartanak az egyiptomi hatóságok. Michael Ignatieff ismertetése szerint Ahmed Samir Santawyt a kairói repülőtéren február 1-jén elfogták, majd azzal vádolták meg, hogy egy terrorszervezethez tartozik, amely a nézeteit a közösségi médiában terjeszti, szerdán pedig újabb 15 nappal meghosszabbították előzetes letartóztatását. Mindezt tárgyalás és jogi képviselet biztosítása nélkül tették meg a hatóságok.
Ignatieff jelezte: a CEU elítéli ezt a bánásmódot, és Santawy azonnali szabadonengedését kéri, tekintve, hogy semmiféle olyan tényről nem tudnak, ami alátámasztaná az ellene felhozott vádakat. Az elnök-rektor hozzátette: számítanak a világ országainak, egyetemeinek és emberi jogi szervezeteinek szolidarítására, és megköszönik Ausztriának, valamint az Egyesült Államoknak, hogy már hallatták a hangjukat.
Santawy ügyében hétfőn levélben kérte Szijjártó Péter külgazdasági miniszter közbenjárását az Amnesty International Magyarország igazgatója, Vig Dávid. A jogvédők szerint az antropológus hallgató, aki Bécsben, korábban pedig Budapesten élt és tanult, kutatásában a nők jogaira és a reproduktív jogok egyiptomi helyzetére fókuszál.
Amióta 2019 szeptemberében megkezdte tanulmányait a CEU-n, az egyiptomi hatóságok minden el- és hazautazásakor kikérdezték az utazása céljáról és a tanulmányairól a kairói repülőtéren.
Az Amnesty szerint mielőtt megvádolták, Santawy azt állította, hogy a hatóságok a tanulmányairól faggatták, illetve a „Január 25-i Forradalmárok” nevű, az egyiptomi hatóságok jogsértéseit kritizáló Facebook-oldalhoz kötődő állítólagos kapcsolatáról kérdezték. Tagadta, hogy kapcsolata lenne az oldallal.
Az Amnesty International szerint Ahmed Samir Santawy lelkiismereti fogoly, akit pusztán a tudományos kutatásának témája miatt tartanak fogva. Az egyiptomi hatóságok eljárása véleményük szerint sem a nemzeti, sem a nemzetközi jogszabályoknak nem felel meg.
A jogvédők arra is emlékeztetnek, hogy az egyiptomi hatóságok az elmúlt években több ezer ellenzékinek tartott embert tartóztattak le és tartottak fogva hosszan húzódó előzetes letartóztatásban. Egy másik egyetemistát, a Bolognában tanuló társadalmi nemek szakos Patrick Zaki George-t egy éve, 2020 februárjában tartóztatták le, ugyancsak a repülőtéren. Őt azóta is fogva tartják.