Oroszország egyre több fegyvert, légvédelmi rendszereket és zsoldosokat szállít a polgárháború sújtotta Líbiába, hogy megvethesse lábát a stratégiai jelentőségű térségben.
Az amerikai haderő afrikai parancsnoksága szerint a katonai eszközök típusa és volumene inkább a támadó harci képesség támogatásának, semmint a humanitárius segítségnek a szándékát bizonyítja, és azt jelzi, hogy az orosz védelmi minisztérium támogatja ezeket a műveleteket - mondta pénteken Kairóban a sajtónak Bradford Gering vezérőrnagy, az AFRICOM műveleti igazgatója hitelt érdemlő fényképvételekre alapozva állítását.
"Oroszország azzal a szándékkal, hogy biztosítsa hosszútávú jelenlétét a Földközi-tenger térségében, olajat önt a tűzre Líbiában" - olvasható az amerikai parancsnokság közleményében. A parancsnokság hangsúlyozta: ez újabb megsértése az ENSZ líbiai fegyverembargójának, ami ártatlan civilek életét fenyegeti.
Líbia 2011-ben, Moammer Kadhafi diktátor megbuktatása és meggyilkolása után süllyedt káoszba. Törökország a Tripoliban székelő, nemzetközileg elismert egységkormánynak nyújt katonai támogatást, amely a közelmúltban lehetővé tette, hogy megváltozzon a hatalmi erőegyensúly az észak-afrikai országban. Ennek következtében az ország déli és keleti felét uraló Halífa Haftar tábornok 14 hónapon át tartó offenzívája Tripoli ellen összeomlott, és a Fájez esz-Szarrádzs miniszterelnök vezette kormány hadserege erőfölénybe került a hadúr csapataival szemben.
A tobruki központú parlamentre támaszkodó Haftar tábornok Oroszország, Egyiptom és az Egyesült Arab Emírségek támogatását élvezi. Ankara az év eleje óta avatkozik be közvetlenül a líbiai belső konfliktusba, és több ezer szíriai zsoldost küldött oda. Egyiptom viszont erre reagálva veti fel az ő részéről való beavatkozás lehetőségét. A kairói parlament nemrég zárt ülésen jóváhagyta katonák küldését az ország határain túli harci bevetésre.