Összesen 15 tagállam néppárti képviselői támogatják az indítványt.
Az Európai Néppárt (EPP) parlamenti frakciójában helyet foglaló 27 delegációból 14 támogatja a fideszes EP-képviselők eltávolítását a politikai csoportból, az erről szóló levelüket szerda este küldték el Manfred Weber frakcióvezetőnek, írja a Népszava.
A kezdeményezők a 187 fős frakció 68 tagját képviselik.
A levelet aláírta a lengyel ellenzéki Polgári Platform 17 EP-képviselője, valamint a belga, cseh, dán, észt, holland, ír, litván, luxemburgi, máltai, portugál, svéd és szlovák konzervatív, illetve kereszténydemokrata pártok EP-s vezetői.
A lap forrásai szerint a görög EPP-sek delegációvezetője egy Webernek írt külön levélben fogalmazott meg hasonló követelést, velük együtt 15 nemzeti küldöttség 76 tagja támogatja a fideszesek kizárására irányuló indítványt.
A szabályzat szerint a néppárt parlamenti csoportja csak egyes képviselők tagságát szüntetheti meg, nemzeti delegációkét nem, ezért a Fidesz-küldöttség 12 tagjáról külön-külön kellene szavaznia a politikai csoportnak, ha a vezetőség előterjesztené a kizárásukról szóló javaslatot.
A Fidesz tagsága jelenleg is fel van függesztve az Európai Néppártban, de a döntés a frakcióban ülő Fidesz-képviselőket nem érintette, ők eddig is részt vehettek a parlamenti csoport munkájában.
A levél kézbesítésének napján az EPP lengyel elnöke, Donald Tusk a Twitteren üzent a Fidesznek, de ezúttal nem nevezte meg a bejegyzése címzettjét:
"Ha egy kormány cenzúrával, rendeletekkel és büntetéssel próbál küzdeni a járvány ellen, akkor a demokráciát zárja karanténba hosszú időre. Az embereknek több szájmaszkra és lélegeztetőgépre van szüksége, nem a hatóságoknak biztosított többlethatalomra
– írta.
If the government proposes censorship, decrees and punishment as a main method against the pandemic, then it means, that the democracy will be in a longtime quarantine. People need more masks and ventilators rather then more power for the authorities.
— Donald Tusk (@donaldtuskEPP) April 8, 2020
Csütörtökön javaslatcsomagot adott ki az Európa Tanács főtitkára, Marija Pejcinovic Buric is arra vonatkozóan, hogy az európai kormányok miként tartsák tiszteletben az emberi jogokat, a demokráciát és a jogállamiságot a koronavírus-járvány idején.