Az Isztambuli egyezmény elutasítását célzó határozat új szövegét is elfogadták.
Jelentős többséggel jóváhagyta a 13. havi nyugdíj bevezetését, illetve az Isztambuli egyezmény elutasítását célzó határozat új szövegét a szlovák parlament. Nem mellékes, hogy a hét végén parlamenti választások lesznek Szlovákiában.
A 13. havi nyugdíj bevezetését célzó kormányjavaslatot 88 igen szavazattal ellenszavazat nélkül fogadta el a 150 fős pozsonyi törvényhozás. Az új szabályozás szerint Szlovákiában minden nyugdíjas évi egy alkalommal egy a mindenkori átlagnyugdíj összegét kitevő egyszeri juttatásra, egy úgynevezett 13. havi nyugdíjra lesz jogosult.
A minden egyes nyugdíjtípusra vonatkozó intézkedés már az idei évtől hatályos, a juttatást - amelynek összege az öregségi nyugdíj esetében az idén 460 euró (mintegy 150 ezer forint) - először idén novemberben kapják majd kézhez az érintettek. Az intézkedés, amelynek kivitelezése mintegy 470 millió euróba kerül az idén, közel 1,4 millió embert érint.
Lengyelországban ezzel egy napon írta alá Andrzej Duda elnök a törvényt, amely külön kérvény nélkül, rendszeressé tette a 13. havi nyugdíjat. A varsói kormány a jövőre bevezetendő 14. havi nyugdíj tervezetét is jóváhagyta.
Az Isztambuli egyezményt elutasító parlamenti határozatot, pontosabban annak új - kormányjavaslat alapján szövegileg módosított változatát - 95 igen szavazattal 12 nem ellenében fogadta el a szlovák parlament. A nők elleni erőszakkal szembeni fellépéssel foglalkozó egyezményről már korábban elfogadott egy, azt de facto elutasító határozatot a pozsonyi törvényhozás. Arról azonban később kiderült, hogy azt át kell fogalmazni, hogy kiindulási alap lehessen az egyezményen szereplő szlovák aláírás visszavonásához.
A rendkívüli ülésen napirenden szerepelt még a családi pótlék emelése, illetve egy olyan jogszabály módosítási javaslat, amely jelentősen korlátozta volna azoknak a természetes személyeknek a körét, akiknek fizetniük kell az autópálya használatért. Ennek a két javaslatnak a megtárgyalását későbbre napolták, mert azok vitájának megnyitásához nem gyűlt össze kellő számú képviselő.
Az ülést egyébként csak harmadszori próbálkozásra sikerült megnyitni néhány frakción kívüli ellenzéki liberális képviselő obstrukciója miatt. Ők azt állították, hogy az ülést szabálytalanul hívták össze, s azt követelték, hogy ennek az állításnak a tényszerűségét az Alkotmánybíróság vizsgálja meg.