A dél-koreai elnök szerint nagyon súlyos a helyzet, és a héten meg kell állítaniuk a vírus terjedését. Közben már hat arab országban is megjelent a kór, a betegek mind jártak korábban Iránban.
A héten mindenképpen meg kell állítani az új koronavírus-járványát Dél-Koreában. Már nem elég, hogy esetleg katasztrófa sújtotta övezetté nyilvánítják a Szöultól 300 kilométerrel délkeletre lévő Tegú várost, ahol a fertőzés gyorsan terjedt az utóbbi napokban – jelentette ki Mun Dzse In dél-koreai elnök.
Az államfő egy lehetséges intézkedésre utalt, miután már "különleges egészségügyi ellátási övezetté" nyilvánították a Tegúhoz közeli Csöngto várost. A helyzetet nagyon súlyosnak nevezte, és hangsúlyozta, hogy gyorsan kell cselekedni, amihez a kormány minden pénzügyi segítséget megad.
Már közel tíz ország tiltotta meg, hogy Dél-Koreából külföldi utazzon be a területére, több másik pedig megszigorította a beutazást annak hatására, hogy Dél-Koreában már több száz fertőzöttje van a járványnak. Az esetek többségét az ország negyedik legnagyobb városában, a 2,5 millió lakosú Tegúban regisztrálták. A legtöbben egy keresztény gyülekezet tagjai.
Keddre 84 új esettel már 977-re nőtt a fertőzöttek száma az országban.
Hongkongban bejelentették, hogy az iskolák legkorábban csak április 20-án nyitnak ki újra a járvány miatt – az utóbbi egy hónapban már harmadszor tolták ki ezt a határidőt –, a szárazföldi Kínában pedig addig nem fogadják a hallgatókat a felsőoktatási intézmények, amíg teljesen meg nem fékezik a járvány terjedését. Az iskolák február elején zártak be az országban a holdújév ünnepe miatt.
Már hat arab országban jelent meg a betegség, mind olyan emberek révén, akik Iránban jártak. Kuvait azt közölte kedden, hogy a fertőzöttek száma nyolcra emelkedett az országban, közülük négy szaúdi, négy pedig bahreini. Az Egyesült Arab Emírségekben 13-ra nőtt a fertőzöttek száma, a legtöbbjük járt Kínában.
Irak határozatlan időre meghosszabbította a beutazási tilalmat azok számára, akik Kínából vagy Iránból akarnak belépni az országba, és beutazási tilalmat rendelt el azokkal szemben, akik Thaiföldről, Dél-Koreából, Japánból, Olaszországból vagy Szingapúrból érkeznének, akár közvetlenül, akár közvetve.
A diplomatákra, a hivatalos küldöttségek tagjaira és az iraki állampolgárokra nem vonatkoznak ezek az intézkedések – közölte az egészségügyi minisztérium, amely egyúttal eltanácsolta az irakiakat attól, hogy azokba az országokba utazzanak. Irakban hétfőn jelent meg a betegség, kedden már öt fertőzöttről számoltak be a hatóságok
Az Egyesült Arab Emírségek bejelentette, hogy az iráni esetek miatt határozatlan időre felfüggeszti az oda tartó járatait, kivéve a Teheránba indulókat. Az emírségeken kívül már csak Katar indít közvetlen légi járatokat Iránba.
Iránban keddre 15-re nőtt a halálos áldozatok száma, és 61-en fertőződtek meg bizonyosan, miközben a fertőzésgyanús esetek száma mintegy 900.
Az esetek többsége a síiták szent városában, Kúmban történt, ahol jelenleg 320 beteget tartanak kórházban. Iránban haltak meg a legtöbben a vírusról Kínán kívül. Az ország hatóságai elővigyázatosságból számos tartományban bezártak oktatási intézményeket, és törölnek sok nyilvános eseményt.
A COVID-19 vírustörzs már több mint 80 ezer embert megfertőzött szerte a világban, és nagyjából 2700-an meghaltak az általa okozott tüdőgyulladásban. A megbetegedések és halálozások túlnyomó többsége továbbra is a kínai Hupej tartományban történt.