A friss vádirat szerint a Huawei egyebek mellett – kódolt megnevezéseket alkalmazva – különböző termékeket szállított Iránba és Észak-Koreába
Az Egyesült Államokban csütörtökön újabb vádat emeltek a kínai telekommunikációs óriáscég, a Huawei és két amerikai leányvállalata, a Huawei USA és a Futurewei, továbbá az anyacég kanadai házi őrizetben lévő pénzügyi igazgatója, Meng Van-csou ellen, ezúttal ipari-műszaki titkok eltulajdonítását célzó zsarolás gyanúja miatt.
A vádirat, amelyet a brooklyni szövetségi bíróság ügyésze, Richard Donoghue írt alá, kiemeli, hogy a Huawei több mint egy évtized óta az amerikai szellemi tulajdon ellopásán dolgozik, s 2013-ban a vállalati politikájában arra bátorította az alkalmazottait, hogy "lopjanak el a vetélytársaktól származó bizalmas információkat". A dokumentum szerint hat amerikai vállalattól tulajdonítottak el műszaki-technológiai titkokat.
Az új vádirat hozzáadódik a telekommunikációs eszközöket gyártó vállalat ellen 2019 januárjában emelt vádakhoz. Akkor az Egyesült Államok a Huawei egyik amerikai üzleti partnere kereskedelmi titkainak ellopása és az Irán és Észak-Korea elleni szankciók kijátszása miatt emelt vádat.
"A Huawei erőfeszítései a kereskedelmi titkok és más, kifinomult amerikai technológia ellopására sikerrel jártak" – állapította meg csütörtöki közleményében az amerikai igazságügyi minisztérium, hozzátéve, hogy így a kínai vállalat jelentősen csökkenthette a saját költségeit is.
A csütörtökön nyilvánosságra hozott újabb vádiratban az is szerepel, hogy a Huawei – kódolt megnevezéseket alkalmazva – különböző termékeket szállított Iránba és Észak-Koreába. Iránt A2, Észak-Koreát A9 néven jelölte meg. Az amerikai ügyészek szerint a kínai vállalat segített Iránnak olyan megfigyelő berendezések felállításában is, amelyek a teheráni megmozdulások idején megfigyelték és beazonosították a tüntetőket.
A Huawei visszautasítja a vádakat.