Világ hvg.hu 2019. szeptember. 16. 19:30

Megszólalt a Líbiában megsérült magyar fotós: két méterre csapódott be mellé a rakéta

Az egy hete megsérült magyar fotóriporter megtörte a csendet, elmondta, mi is történt vele Tripoliban.

Ahogy egy hete megírtuk, egy magyar fotós, Szabó Gergely a tripoli frontvonalon bombatámadás következtében megsebesült, majd a líbiai főváros egyik, a frontvonalhoz közeli kórházában sikeresen megműtötték. Azóta a magyar külügy segítségével hazautazott, most az RTL Klubnak nyilatkozott.

A sebesüléséről hosszan beszélt a fotóriporter. Elmondta, a támadás estéjén kiültek a főhadiszállás elé, aztán egyszer csak fényeket láttak az égen, pillantokkal később pedig becsapódott közéjük egy rakéta. Szabó arra emlékszik, hogy több ember is nekizuhant, majd megpróbált felkelni, amihez több emberi testet kellett lerugdosnia magáról. Az első reakciója az volt, hogy végigtapogatta magát, hogy megvan-e minden végtagja, akkor vette észre, hogy valószínűleg az ujjából egy darab leszakadt.

Egyszer meglátott valaki, hogy tiszta vér vagyok, akkor felültettek egy katonai teherautóra, és gyorsan bevittek a tábori kórházba"

– mondta Szabó. Amikor vitték, akkor vette észre, hogy nagyjából két méterre csapódott be attól a helytől a rakéta, ahol korábban ült. Az mentette meg az életét, hogy a mellette levő emberek felfogták a robbanást, illetve a repeszeket.

Az első hírek arról szóltak, hogy Szabót elrabolták. A fotósnak fogalma sincs, honnan jöhetett ez a hír, amit először egy helyi online portál hozott le, majd mások is átvettek. Azt gyanítja, hogy a hotelből érkezhetett az információ, ahonnan nem jelentkezett ki, de miközben ő a fronton volt, felmentek a szobájába, összepakolták a cuccait, ellopták a pénzét.

Líbiában a fotóst megoperálták, de a magyar orvosoknak is hagytak munkát: az utolsó repeszt itthon műtötték ki belőle. Hatalmas szerencséje volt, az orvosok szerint egészen a gerincoszlopa mögé eljutott a fémdarab, de nem okozott semmilyen maradandó károsodást. Néhány beavatkozás még vár rá, mert mindkét dobhártyája beszakadt.

A fotóriporter szerint nem a sérülése, vagy a holttestek látványa volt az, ami megrázta, hanem a felismerés, hogy az emberi test mennyire törékeny.

Szabó Gergely nyolc éve végzett a jogi egyetemen, szabadidejében szívesen fotóz. Fényképein keresztül szeretné megmutatni az embereknek a világ elszeparált, rejtett részeit. A Közel-Keleten volt elsőként, majd 2016-ban már Ukrajnában fotózott. Arról is beszélt, nem elégszik meg azzal, hogy ha lőnek, készítsen alibiből három képet: minél közelebb akar lenni az eseményekhez.

A sérülése után most át kell gondolnia a továbbiakat – mondta Szabó, aki egyelőre megelégszik ennyi élménnyel és ingerrel, ami érte. Hozzátette azonban: a Líbiában történtek nem tántorítják el attól, hogy később újra veszélyes, háborús övezetekbe látogasson.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.