Bahamán végigsöpört és az amerikai kontinens felé tart minden idők egyik legerősebb hurrikánja. A kiürítésekkel emberéleteket mentenek, ám kérdés, hogy az emberi tevékenység mennyiben járulhat hozzá ahhoz, hogy a hurrikánszezonok idején egyre nagyobb pusztításra kell felkészülniük a térségben élőknek.
Donald Trump floridai luxus magánüdülőhelye, a Palm Beach megyei Mar-a-Lago is beleesik abba a zónába, amelynél elrendelték a hatóságok a kitelepítést a Dorian hurrikán érkezése előtt. A vihar a hétvégén ötös kategóriájúvá erősödött, nem kis meglepetést okozva az amerikai elnöknek is, aki a hétvégén a szövetségi vészhelyzeti hatóság (FEMA) ülésén azzal sokkolta a szakértőket: nem is emlékszik arra, hogy valaha hallott volna ilyen erősségű viharról.
Trump feledékenysége azért is furcsa, mert Dorian érkezésével négy egymást követő évben is ötös erősségű hurrikánt regisztráltak – ebből háromban Trump az USA elnöke volt -, ez a vihar az ötödik ebben a sorban. Bár ötös vihar előfordult a harmincas és a nyolcvanas években is, ám ilyen hosszú idejű ismétlődés még soha, az ezredforduló előtt jellemzően néhány évente erősödött hurrikán ennyire fel.
Four straight years.
— Dakota Smith (@weatherdak) September 1, 2019
Five category five hurricanes.
Five incredible eyes. pic.twitter.com/LeD1nnbRZb
Nem ez azonban az egyetlen rekord, amelyet már úgy is megdöntött ez a hurrikán, hogy még el sem érte az amerikai kontinenst. 160 csomós, vagyis csaknem 298 kilométer/órás szelekkel érte el a szárazföldet a Bahamáknál, ami épp megegyezik a valaha mért legnagyobb lökésekkel a térségben. Ennél durvább is csak egyszer volt az Atlanti-óceán nyugati partjainál: 1980-ban az Allen névre keresztelt vihar csapott le 305 km/órás sebességgel. A meterológusok azonban nem zárják ki, hogy Dorian bőven lehagyja ezt a rekordot is, a prognózisok akár 220 mérföldes, vagyis 354 km/órás széllökéseket sem tartottak kizártnak.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/ce4892c5-7e8f-42ab-a37a-e569360395d8.jpg)
Dorian ezzel együtt egy másik rekordot is megdöntött, méghozzá a legalacsonyabb nyomásét. Itt van egy egyszerű összefüggés: minél alacsonyabb a légnyomás a hurrikánnál, annál erősebbé válik a vihar. A Washington Post összeállítása szerint a hurrikán gyorsulása is kivételes: szombatról vasárnapra, mindössze kilenc óra alatt több mint 30 csomóval (35 mérfölddel) nőtt a sebessége.
Az ötös mindent visz
De miért kell tartani az ötös erősségtől? A Saffir-Simpson skálán, amely a nyugati félteke trópusi viharjainak (vagyis a hurrikánoknak) az intenzitását méri, ez a 251 km/h feletti szeleket jelöli. Könnyű elképzelni, hogy egy ilyen széllökésnek milyen hatása van, ám a helyzet annál is rosszabb, mint ahogy elsőre képzelnénk: ezen a skálán ugyanis a mért sebesség egy percre vonatkozó átlagos szélerősségre vonatkozik.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/2c6e2289-5df9-433f-8c97-79e4a71345cd.jpg)
Egy ilyen szél akár teljes tetőszerkezetet képes lebontani, kisebb vagy mobilépületeket pedig felrepíthet vagy összeroppanthat, acélszerkezettel nem megerősített téglafalakat dönthet el. És az építmények minél közelebb találhatóak a tengerparthoz, annál nagyobb veszélyben vannak. Az ablakok esetében biztonsági üveg vagy még inkább védőborítás javallott a pusztítás elkerülésére. A házak között fákat csavarhat ki, vezetékeket pusztíthat el a vihar, így hosszú, akár több hónapig tartó áramkimaradással is számolni kell az érintett területeken.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/855add73-82c2-421a-9142-87e1c544f687.jpg)
Az sem feltétlenül jelent bármit, ha egy ötös hurrikán visszagyengül - ahogy ez magyar idő szerint hétfő este meg is történt a Doriannal -, olyan is előfordult már – legutóbb 2017-ben az Irma és a Maria viharok esetében is –, hogy újra felerősödtek a széllökések.
További gondot jelent, hogy Dorian lassan, óránként alig két km/órás sebességgel halad előre, vagyis egy-egy helyen sokáig időzik. Előrejelzések szerint kedden, helyi idő szerint reggel, közép-európai időszámítás szerint kora délután közelítheti meg Florida keleti partját, majd a partot követve haladhat Georgia és a két Karolina felé. Jó hír, hogy a prognózis alapján addigra hármas erősségűre gyengülhet. (És az is, hogy – bár Trump ezt állította a Twitteren -, Alabama nincs veszélyben.)
Jelenleg nem lehet biztosan tudni, hogy Dorian eléri-e a floridai szárazföldet – a jelenlegi helyzet alapján készített modellek szerint nagy esély van arra, hogy nem. Ám – mint azt egy helyi lakos a Washington Post riportjában megjegyezte:
ha ez nem ér ide, majd jön egy másik.
A New Scientist ugyanakkor arra mutat rá: 2016-ban a Matthew hurrikán hasonló utat járt be, vagyis a hurrikán szeme elkerülte a szárazföldet, és így is 11 milliárd dolláros volt az okozott kár.
Az, hogy a nagy számú halálesetet eddig sikerül elkerülni, leginkább a kiterjedt evakuálásnak köszönhető, ám legalább egy áldozata így is van lehet a Bahamákon a viharnak: meg nem erősített hírek szerint egy hét vagy nyolc éves fiú fulladhatott meg. Az anyagi károk azonban a Bahamákon is jelentősek: a Vöröskereszt becslései szerint 13 ezer ház sérült meg vagy pusztult el teljesen a szigetcsoporton. Abaco szigetén a vihar borzalmas pusztítást végzett, a CNN tudósítása szerint Darren Henfield külügyminiszter áldozatokról beszélt, bár többet ő sem erősített meg, „amíg nem látjuk a saját szemünkkel”.
Megőrzi Dorian a rekordjait?
A FEMA szakértői ügyesen megkerülik a választ arra a kérdésre, vajon az emberi tevékenységnek köze lehet-e ahhoz, hogy láthatóan megnőtt a hurrikánok ereje a térségben. Az azonban tény, hogy a tengerek hőmérsékletének elmúlt időszakban tapasztalt emelkedése a fokozódó párolgást idéz elő, a most tapasztalható, a korábbi átlaghoz képest 1 Celsius-fokos különbség pedig ugyan nem tűnhet soknak, ám ekkora víztömegnél felerősítheti a hurrikánokat is. És az sem mellékes, hogy a tengerszint is emelkedik – a húsz centi különbség miatt a hullámok ereje is nő, így a vihardagály - vagyis a viharok idején tapasztalható szintemelkedés - is egyre nagyobb gondot okoz. És mindez természetesen azt is jelenti, hogy a viharral érkező eső is intenzívebbé válik: akár 10-15 százalékkal nőhet a leesett csapadék mennyisége.
Az Amerikai Meteorológiai Társaság elemzéséből tehát az tűnik ki, hogy Dorian sokáig nem fogja megőrizni a rekordjait: a 21. században akár a korábbi háromszorosára nőhet a hurrikánok száma, ezeknek az intenzitása pedig átlagosan 5 százalékkal emelkedhet.
Azt azonban a kutatók is kiemelik: nem tudjuk pontosan, hogy az Atlanti-óceán térségében kialakult hőmérsékletemelkedéshez mennyire járult vagy járul hozzá a környezetszennyezés, vagy más emberi tevékenység. A jelen idő nem véletlen, hiszen azt is hozzáteszik: egyelőre azt sem tudjuk, pontosan milyen emberi tevékenységek játszhatnak szerepet a hurrikánok kialakulásában.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)