Ha folytatódik az oltásellenes trend, akkor már a fejlett országok sem lesznek védettek a járványoktól – derül ki egy új kutatásából, amely szerint a magyarok még mindig jobban bíznak a vakcinákban, mint nyugati és keleti szomszédaink.
A növekvő oltásellenesség a fő oka a hosszú idő után újra felbukkant járványok, mint például a kanyaró elterjedésének – derül ki a Gallup amerikai közvélemény-kutató és a Wellcome Trust brit egészségügyi civilszervezet szerdán megjelent kutatásából. Bár az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint évi hárommillió embert is megmenthetnek a védőoltások, a gazdagabb, főként európai és amerikai országokban csökken a beléjük vetett bizalom: Franciaországban például a lakosság egyharmada nem tartja biztonságosnak őket.
A felmérés azt is kimutatta, az észak-amerikai lakosságnak csak a 72, az észak-európainak pedig csak 73 százaléka gondolja úgy, hogy az oltóanyagok biztonságosak. Kelet-Európában pedig mindössze 50 százalékos ez az arány. A szegényebb térségekben a bizalom sokkal nagyobb: például Dél-Ázsiában 95, Kelet-Afrikában pedig 92 százalékos.
A 140 országban 150 ezer emberrel végzett felmérésben részt vevő szülők 6%-a nem olttatta be gyerekét semmilyen vakcinával. Kiderült, hogy a világ lakosságának háromnegyede az orvosokban és ápolókban bízik a leginkább egészségügyi kérdésekben, illetve az, hogy ahol magasabb a helyi oktatás és egészségügy színvonala, ott több bizalmat kapnak a védőoltások is. Világszinten egyébként az emberek 79%-a tartja biztonságosnak, 84%-a pedig hatásosnak a védőoltásokat.
A legmagasabb oltatlanság Kínában volt, ott a gyerekek 9%-a nem kapta meg őket, míg a második, 8%, a Magyarországgal szomszédos Ausztriában. Egy másik szomszédunk, Ukrajna ráadásul egy azon országok közül, ahol az utóbbi kanyarójárvány tört ki, ennek oka lehet az is, hogy ők a kelet-európai régió leginkább oltásellenes országa a maguk 30-40%-os adatával.
Mindezek ellenére azonban Európán belül Magyarországon, illetve Lengyelországban tartják a legtöbben biztonságosnak az oltásokat: 80-90 százalék közötti bizalomról szólnak az adatok.
A modern oltásellenesség kiindulópontja egy 1998-as, a The Lancet című orvosi folyóiratban megjelent tanulmány, amely azt állította, hogy a mumpsz, rubeola és kanyaró elleni kombinált védőoltás (MMR) autizmust okozhat. Szerzőjéről, Andrew Wakefieldről azóta kiderült, hogy lefizették és meghamisította az adatokat, a cikket és orvosi engedélyét pedig visszavonták. Azóta egyszer sem találtak összefüggést a védőoltások és az autizmus között, mégis ez az egyik fő tévhit, ami miatt kialakulhatnak 2019-ben is olyan járványok, mint a kanyaró.
Többek közt Donald Trump amerikai elnök is ezen az oldalon áll:
Healthy young child goes to doctor, gets pumped with massive shot of many vaccines, doesn't feel good and changes - AUTISM. Many such cases!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) March 28, 2014