Kövesse élőben az európai pártok listavezetőinek vitáját a hvg.hu-n.
Ez is Eurovízió, csak egy kicsit nagyobb a tét: este kilenckor élő televíziós vitában csapnak össze az Európai Parlament frakcióinak csúcsjelöltjei. Manfred Weber (Európai Néppárt), Frans Timmermans (szociáldemokraták), Margrethe Vestager (ALDE), Ska Keller (Zöldek), Nico Cué (Egységes Európai baloldal) és Jan Zahradil (Európai Konzervatívok és Reformerek) a tervek szerint a migrációról, a terrorizmusról, a munkavállalásról, a klímaváltozásról, az Európai unió befolyásáról és a technológiai cégekről fogják kifejteni a véleményüket.
Az Európai Parlament üléstermében tartott, a Eurovision által szervezett esemény előreláthatólag másfél órás, és ezen a linken követheti :
Nem ez az első alkalom, hogy a csúcsjelöltek leültek vitázni, április 29-én a Politico tartott hasonló rendezvényt Maastrichtban, amire azonban Weber egyéb elfoglaltságai miatt nem ment el. A másik dolog, ami miatt emlékezetes maradt Timmermans állítása, aki beszédében idiótának nevezte Donald Trump amerikai elnököt.
A csúcsjelölti rendszer (Spitzenkandidaten), azért is lényeges, mert a mostani – le nem fektetett – szabályok szerint közülük kerül ki majd az Európai Bizottság következő elnöke. A pozícióra azt jelöli majd az Európai Parlament, akinek pártcsaládja a legtöbb szavazatot kapott az európai parlamenti választásokon. Igaz, a nagyszebeni informális EU-csúcson nemrég kiderült: több vezető politikus sem támogatja ezt a rendszert, így kérdéses, hogy valóban megmarad-e.
A magyar kormánynak nehéz lesz
A legfontosabb vitatéma természetesen a migráció volt - ezzel is kezdték a beszélgetést - , de a magyar álláspontot szinte csak Jah Zahradil képviselte. Az Európai Konzervatívok és Reformerek csúcsjelöltje szerint a kérdésre a megoldás semmiképpen sem lehet a kötelező kvóta, a tagállamok jogát tiszteletben kell tartani, hogy akarnak-e bárkit befogadni.
A többi jelölt viszont a szolidaritásra helyezte a hangsúlyt. Manfred Weber, az Európai Néppárt frakcióvezetője csak az európai megoldásban látja az esélyt: szerinte vissza kell szerezni a határok feletti ellenőrzést, viszont pártolja az áttelepítést. Weber külön biztost akar az Európai Bizottságban, aki csak és kizárólag az afrikai országokkal foglalkozna.
Nico Cué – aki maga is illegális bevándorlók gyermeke – drámának nevezte az illegális bevándorlást, Ska Keller szerint pedig támogatni kell azokat a közösségeket, melyek befogadják az embereket. Mint a legutóbbi vitánál, most is Frans Timmermans hozta szóba a közép-és kelet európai országokat: szerinte, ha ezek az államok visszautasítják a szolidaritást, újra megjelenek a határok ott, ahol nem lenne szabad.
A következő téma a fiatalok és a fiatalkori munkanélküliség volt. Itt a legérdekesebb hozzászólást Frans Timmermans tette, aki úgy gondolja, hogy a szavazati jog korhatárát 16 évre kellene leszállítani Európa-szerte. (Igaz, ez a nemzeti kormányok felelőssége, nem az Európai Unióé.) Ha a migrációban nem is, de a multik megadóztatásában minden jelölt egyetértett. Általános vélemény volt, hogy a legnagyobb cégek mind elmenekülnek az adófizetés felelőssége elől, miközben arra nincs pénz, hogy iskolákat vagy kórházakat építsenek.