A nő a vád szerint konzervatív politikai körökbe férkőzött be, hogy ott az orosz érdekeket érvényesítse.
18 hónap börtönbüntetésre ítéltek pénteken az Egyesült Államokban egy orosz nőt, Marija Butyinát, miután bűnösnek vallotta magát abban, hogy a 2016-os elnökválasztás előtt és után megpróbált konzervatív politikai körökbe férkőzni, hogy ott az orosz érdekeket érvényesítse – írja a CNN.
Butyina az első orosz állampolgár, akit a 2016-os amerikai elnökválasztásba való beavatkozással kapcsolatban ítélnek el, bár az aktivitása elvileg független volt a Kreml választást befolyásolni akaró tevékenységétől.
Az ügyészek eleinte úgy jellemezték őt, mint aki szexet ajánlva próbált meg beférkőzni befolyásos amerikai konzervatív körökbe, és hálójába vonni republikánus politikusokat és közéleti szereplőket, köztük az Egyesült Államokban igen befolyásos Országos Lőfegyverszövetség (NRA) tagjait. Később maguk az ügyészek is elismerték: Butyina ennél jóval többet tett. A vádirat szerint összeesküvést követett el annak érdekében, hogy idegen ország ügynökeként tevékenykedhessen az Egyesült Államokban.
A 30 éves nőt júliusban vették őrizetbe, az azóta eltelt 9 hónapot beszámítják a rá kirótt büntetésbe. A büntetése letöltése után Oroszországba fogják toloncolni.
A bíró azt mondta, Butyina egy washingtoni egyetemen tanult, és közben egy orosz tisztviselőnek dolgozott. A szó klasszikus értelmében nem volt kém, a vádak szerint azonban a tevékenysége veszélyeztethette volna a nemzetbiztonságot.
Butyina a pénteki tárgyaláson arról beszélt, hogy nem parancsra érkezett Amerikába, csak javítani szerette volna az Egyesült Államok és Oroszország kapcsolatát. Azt is mondta, hogy nagyon sajnálja, amit elkövetett.
A nő decemberben vallotta magát bűnösnek egyrendbeli összeesküvésben, hogy egy külföldi tisztviselő ügynökeként viselkedjen. Butyina elismerte, hogy a republikánus párthoz fűződő kapcsolatait kihasználva próbálta befolyásolni az Egyesült Államok és Oroszország kapcsolatát. A nő vádalkut kötött, a CNN pedig úgy tudja, hogy főleg a barátjáról, a republikánus pártnak dolgozó Paul Ericksonról szolgáltatott információkat, akit Washingtonban egyelőre nem vádoltak meg, Dél-Dakotában egy másik ügyben viszont csalás és pénzmosás miatt indult ellene eljárás.