A saját tükörképébe beleszerető Nárcisz freskójára bukkantak az ókori romvárosban.
Valentin-napra időzítették rendkívüli felfedezésük bejelentését Pompeji régészei: egy csodálatos állapotban megmaradt freskót, mely a mitológiai Nárciszt ábrázolja.
Pompeji ókori városát időszámításunk után 79-ben temette maga alá a Vezúv kitörésekor felszabadult hamu és láva. A ma szabadtéri múzeumként látogatható város szinte érintetlen állapotban maradt fenn, azóta valóságos kincsesbánya a régészeknek. A freskót egy gazdag lakó házának hálószobájában találták meg, ahol tavaly novemberben egy másik falfestményre is rábukkantak a régészek, mely Léda és a hattyú történetét ábrázolja. A projekt vezetője ezután döntött úgy, hogy folytatják az ásatást.
„A jövőben remélhetőleg megnyithatjuk a helyszínt a látogatók előtt” – mondta Alfonsina Russo.
A régészek szerint a freskó nem sokkal a város pusztulása előtt készült, erre utalt, hogy színei különösen jó állapotban maradtak meg.
Nárcisz a görög mitológiában Képhiszosz folyamisten és Leiriopé nimfa fia volt, akibe rengeteg nimfa beleszeretett, de ő mindegyiket visszautasította. Nemeszisz, a bosszúállás istennője ezért egy folyó partjára csábította, ahol a fiú megpillantotta saját tükörképét és halálosan beleszeretett. Ezután képtelen volt elhagyni a tükörképét, a szenvedély lángjától pedig elporladt, a nimfák pedig csak egy virágot találtak a helyén – ami a nárcisz nevet kapta.