Tíz százalékkal nőtt tavaly a németországi antiszemita incidensek száma, az erőszakos akcióknál pedig hatvan százalékos növekedést mértek.
A rendőrségi adatok szerint tavaly 1646 verbális, illetve fizikai erőszakot is magában foglaló antiszemita támadást regisztráltak az országban, s ebből 62-ben kapott szerepet fizikai erőszak is. A támadásokban 43 ember sebesült meg.
A szakértők szerint az incidensek számának emelkedése részben azzal magyarázható, hogy valamennyi európai országban élesebbé vált a politikai párbeszéd hangneme, miközben a társadalmak megindultak a polarizáció felé.
A statisztikák szerint a legtöbb zsidóellenes verbális támadást a szélsőjobboldaliak követik el – írta a Tagesspiegel című berlini lap, amely megszólaltatta Petra Paut, a Linke nevű baloldali párt egyik politikusát is. „Azt látjuk, hogy a militáns szélsőjobboldaliak már nyíltan szorgalmazhatják a zsidó intézmények megszentségtelenítését, illetve a zsidók elleni támadásokat. A konzervativizmus és a szélsőjobb közötti szürke zónában egyre többen tagadják a holokausztot, s kezdenek zsidóellenes propagandába” – mondta a politikus.
Részben arra utalt, hogy az Alternatíva Németországnak (AfD) nevű szélsőjobboldali párt – amely most a legnagyobb ellenzéki erő a német parlamentben – társelnöke tavaly azt mondta, a hitlerizmus csak egy apró madárpiszok a német nép több mint ezeréves diadalmas történetében, míg egy másik AfD-as politikus szégyenemlékműnek nevezte a berlini holokauszt-múzeumot.
A Németországba érkezett muszlim bevándorlók között is sok az antiszemita, a legtöbb erőszakos akció az ő számlájukra írható. Nagy hullámokat keltett, amikor egy azóta már elítélt szír fiatalember szíjjal esett neki az utcán szembe jövő kipás férfinak, s közben azt kiabálta „Jahudi” (ez arabul azt jelenti, zsidó.)