Javult az emberek életszínvonala, azonban ez nem sarkalta az érintetteket az álláskeresésre – ez a fő következtetése 2017-ben kezdett finnországi alapjövedelem-kísérletet értékelő előzetes tanulmánynak. A beszámoló akkor jelent meg, amikor az olasz kormány áprilisban akarja indítani a maga alapjövedelem-programját, és az ellenzők ott is attól tartanak, az ingyenpénz nem hozza meg az emberek munkakedvét.
A finnországi kísérlet eredményeit vizsgáló „köztes jelentés” megvizsgálta, miként alakul annak a kétezer főnek az élete, aki megkapta a havi 560 eurós juttatást, s az adatokat összehasonlította a kontrollcsoporttal kapcsolatos adatokkal. Az 560 euró célja a többi szociális juttatás kiváltása, s a kezdetekkor munkanélküli jogosultak akkor is megkapták a pénzt, ha közben állást találtak maguknak. A még tartó kísérletben véletlenszerűen kiválasztott, 28-58 év körüli finn munkanélküliek vehettek részt. Az illetékesek azt hangsúlyozták, az érintettek életszínvonala javult, ám csak töredékük tért vissza a munkaerőpiacra.
A finn kísérletet sok helyen figyelik, egyre többen vélik ugyanis úgy, hogy a digitalizáció és a robotizáció eredményeképpen nagyon sok ember veszíti majd el munkáját, s előbb-utóbb szükség lesz arra, hogy a társadalmak a feltétel nélküli alapjövedelem valamilyen formájával szavatolják az állásukat vesztettek létbiztonságát. A 2017-ben kezdett kísérlet 2018 decemberéig tartott, s a végső beszámolót 2020-ban teszik közzé.