Világ MTI 2019. február. 02. 11:39

Mégsem költözhet a haláltábor helyére kolbászmúzeum

A mülhauseni önkormányzat meggondolta magát.

Megváltoztatta a mülhauseni önkormányzat azon döntését, hogy engedélyezi a sültkolbásznak szentelt türingiai múzeum, a Bratwurstmuseum áttelepítését arra a területre, amelyet egykoron a nácik a kelet-németországi buchenwaldi koncentrációs tábor külső létesítményeként használtak.

Johannes Bruns polgármester és Benjamin-Immanuel Hoff antiszemitizmus elleni biztos pénteken közös közleményben jelentette be, hogy hamarosan találkoznak és megvitatják, milyen alternatív területet tudnak a múzeum rendelkezésére bocsátani.

Németországban megrökönyödést váltott ki a múzeum honlapján szerdán közzétett terv arról, hogy a jelenleg Holzhausenben működő kolbászmúzeum átköltözik egy Mülhausenben lévő ingatlanra, amelynek hatalmas épülete a második világháborúban a közeli buchenwaldi koncentrációs tábor része volt. A terület 2008 óta egy magánbefektető tulajdonában van, aki a szövetségi kormánytól vásárolta meg a földeket. A múzeum új otthona mellé színházat és egy szállodát is akarnak építeni, a projektet eredetileg támogatta az önkormányzat.

A buchenwaldi tábor a náci Németország által 1937 júliusától 1945 márciusáig működtetett koncentrációs tábor volt. Buchenwaldba és külső táboraiba mintegy 240 000 embert hurcoltak Európa minden országából, a legtöbbet Magyarországról és Lengyelországból, közülük 43 ezren meghaltak. A tábor lakói, zsidók, politikai foglyok és hadifoglyok kényszermunkásként dolgoztak a közeli német hadiüzemekben.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?