Az egészségügyi minisztériumhoz tartozó Egészségpolitikai Intézet adatai szerint Szlovákiában jelenleg 3500 orvosra lenne szükség. További 2000 orvos nyugdíjas korban van – foglalta össze a bumm.sk
A szlovákiai magyar portál írta arról, hogy a Szlovákiai Nővérek és Szülésznők Kamarája (SKSaPA) már hosszú ideje arra figyelmeztet, hogy több ezer nővérre lenne szükség Szlovákiában. Az egészségügyi minisztérium adatai szerint jelenleg körülbelül 3500 nővérről van szó.
A bumm.sk jelzi, hogy vannak olyan javaslatok, melyek szerint több orvost kellene alkalmazni más országokból, főleg Ukrajnából. Ugyanakkor a SKSaPA arra figyelmeztet, hogy az EU-n kívüli országokból érkező munkaerő negatív hatással lehet az egészségügyi ellátásra. A Szlovákiai Kórházak Szövetsége (ANS) szerint azonban szükség van más országok orvosaira, mert
jelenlegi hallgatók csak hat év múlva kezdenek el dolgozni, és csak 11 év múlva lesz belőlük szakorvos.
Ugyanakkor: körülbelül 4000 hallgató tanul külföldön, Csehországban. A legtöbben ez idő alatt le is telepszenek, és nem térnek vissza Szlovákiába – írta az ANS az állásfoglalásában.
A bumm.sk-n olvasható, hogy
az orvosok és nővérek hiánya több fekvőbeteg osztály bezárását hozhatja magával.
„Jelenleg ezt több kórház is festetéssel leplezi. A valós ok azonban az, hogy nincs személyzet, és nem tudják üzemeltetni az egyes osztályokat” – mondta Marián Petko, az ANS elnöke. Marian Laurinc, az SKSaPA irodavezetője szerint az egészségügyi dolgozók hiánya a túlterheltségükre, a túlórákra, a rossz munkakörülményekre és az alacsony fizetésekre vezethető vissza.
Zuzana Eliášová, az egészségügyi minisztérium szóvivője elmondta, hogy
a minisztérium intenzíven dolgozik a munkaerőhiány problémájának a megoldásán.
Például: igyekeznek növelni az érdeklődést az egészségügyi szakirány iránt. A beteggondozói tanulmányi programot már távúton is el lehet végezni. A nappali tagozatos alapképzés és mesterképzés hallgatóinak pedig a mostani tanév nyári szemeszterétől kezdődően ún. stabilizáló támogatást biztosítanak.