Az orosz vezető hivatalnok szerint a fúzió jelentős fenyegetést jelentene a nemzetközi biztonságra.
Nem zárta ki az Iszlám Állam és az al-Kaida iszlamista terrorszervezetek összeolvadásának lehetőségét Nyikolaj Patrusev, az orosz biztonsági tanács titkára a szakszolgálatok és biztonsági szervek vezetőinek szerdai, 17. moszkvai nemzetközi tanácskozásán elmondott beszédében.
"A regionális fiókszervezetekre támaszkodó hálózati modellre való áttérés arra ösztönözheti az Iszlám Állam vezetését, hogy egyesüljön az al-Kaidával, amely szintén érdekelt az aktív terrortevékenységhez szükséges erők, eszközök feltöltésében" – hangoztatta Patrusev.
A tisztségviselő szerint egy ilyen fúzió hatékonyabbá teheti a két terrorszervezet működését, ami jelentős fenyegetést jelentene a nemzetközi biztonságra. Ezzel kapcsolatban nemzetközi információcsere megvalósítását sürgette a terroristák személyazonosságáról, mozgásáról, kapcsolattartásáról, terveiről, segítőiről, anyagi támogatóiról és bevételi forrásairól.
Arra figyelmeztetett, hogy a terroristák mind gyakrabban használják fel fegyverek és diverzió elkövetéséhez szükséges egyéb beszerzésre az online kereskedelmet.
Anélkül, hogy az Egyesült Államokat konkrétan megnevezte volna, a terrorizmus elleni harc hatékonysága érdekében óva intett a kettős mérce alkalmazásától, a terroristák jókra és rosszakra való felosztásától, geopolitikai célok érdekében.
Patrusev a terrorellenes nemzetközi összefogás pozitív példájaként hozta fel a terrorcselekmény nélkül lezajlott oroszországi labdarúgó világbajnokság biztosítását.
Patrusev szerint a világon több mint 200 terrorcsoport működik, amelyek közül öt a legaktívabb. A 2017-ben elkövetett terrortámadások mintegy egyharmadáért az Iszlám Állam, az al-Kaida, az al-Shabab, a Boko Haram és a Hajrát Tahrir as-Sam felelős. A terrorizmus következményeit az elmúlt két év során mintegy 100 ország tapasztalta meg.
A terroristák aktivitásának központjai továbbra is a Közel-Kelet, Afganisztán, Dél- és Délkelet-Ázsia és az afrikai kontinens maradtak. A terror szíriai és iraki gócának elkerülhetetlen felszámolása miatt a külföldi zsoldosok elhagyják ezt az övezetet és hazatérnek, vagy az instabilitás új központjainak létrehozására törekednek olyan nagy és gyengén ellenőrzött területű országokban, amelyekben meggyengültek a kormányzati intézmények, kiéleződtek a vallási vagy nemzeti feszültségek, ahol magas a szegénység és a munkanélküliség aránya.
Az orosz tisztségviselő elmondta, hogy a terroristák taktikát váltottak és a helyi radikális vagy bűnözői körökhöz csatlakoznak. Szavai szerint világszerte megfigyelhető a zárt diaszpóracsoportok kialakulása, amelyeken belül gyakran bűnözői csoportok jönnek létre. Velük párhuzamosan úgynevezett alvó sejtek működnek, amelyek a törvények megsértése nélkül folytatnak toborzói és pénzügyi tevékenységet.
Alekszandr Bortnyikov, a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) igazgatója elmondta, hogy a 2018-as vb alatt az irányítása alatt álló szerv mindent elkövetett a drónok bevonásával elkövethető terrorcselekmények megakadályozása érdekében. Ő is méltatta sportesemény biztosítása érdekében létrejött összefogást, amelyben 34 ország 55 szakszolgálata és rendvédelmi szerve vett részt.
Hangsúlyozta, hogy a világon kialakult biztonsági helyzet megköveteli a nemzetközi összefogást.