A kormány ugyanakkor erőteljesen cáfolja a halálos áldozatok számát, szerintük "csak" 199-en haltak bele a polgárháborús időket idéző, utcai összecsapásokba.
Ötszáztizenkettőre emelkedett Nicaraguában a belbiztonsági erők és a tüntetők összecsapásaiban életüket vesztett emberek száma - közölte hétfőn a Nicaraguai Emberi Jogi Szövetség (ANPDH) jogvédő szervezet. A managuai kormány ugyanakkor hivatalosan csak 199 halálos áldozatról beszél.
A jogvédők szerint a halottak mellett több mint négyezren sebesültek meg az erőszakba fordult tiltakozó akciókon, 103-an pedig maradandó nyomot okozó sebet kaptak. Íme az El País egy korábbi helyszíni videója:
Az április közepe óta tartó zavargások nyomán ráadásul 1428 embert jelentettek eltűntként - hívta fel a figyelmet a szervezet. Az ANPDH szerint jelentős részük nyomtalanul tűnt el.
Alvaro Leiva, a jogvédők vezetője, illetve több munkatársa is augusztus elején Costa Ricába kényszerült menekülni fenyegetések miatt. Azóta az ANPDH száműzetésből működik - írja az MTI.
Nicaraguában április közepén kezdődtek a zavargások, miután a biztonsági erők leverték a nyugdíjcsökkentések miatt kirobbant tüntetéseket. Azóta a tiltakozások az egész országra átterjedtek. A tiltakozó mozgalom élén a diákok állnak. A tüntetők Daniel Ortega elnök távozását követelik. Az egykori gerillavezér 1979 és 1990 között volt az ország elnöke, majd 2007-ben újra hatalomra került. Jelenlegi mandátuma 2022. januárig tart.