Az utóbbi hónapokban több befolyásos orosz közéleti személyiség féltve őrzött titkait szellőztették meg az interneten, s most kiderült, hogy a kiszivárogtatások mögött Mihail Hodorkovszkij, a Jukosz olajipari vállalat egykori tulajdonosa, Vlagyimir Putyin orosz elnök politikai ellenfele áll. Hodorkovszkij újabb meglepetéseket is ígér.
Néhány hónappal ezelőtt egy magas rangú belügyi vezető e-mailjei kerültek fel az internetre, néhány héttel később pedig Alekszandr Volosinról, Putyin egykori irodavezetőjéről derült ki, hogy be nem jelentett tulajdonrésze van egy amerikai vállalatban. A napokban pedig Natalja Veszelnyickaja ügyvédről derítette ki az AP amerikai hírügynökség, hogy szoros szálak fűzik a Kremlhez. Utóbbi azért érdekes, mert a 2016-os amerikai elnökválasztási kampány idején Veszelnyickaja volt az egyik tagja annak a küldöttségnek, amely titokban találkozott a Fehér Házért harcoló Donald Trump fiával, és Trump más bizalmasaival.
„Sok olyan anyagunk van, amelyet most vizsgálunk” – mondta londoni irodájában adott nyilatkozatában Mihail Hodorkovszkij, akit Putyin elnöksége idején ítéltek hosszú börtönbüntetésre állítólagos gazdasági bűncselekmények elkövetése miatt. A Jukosz egykori tulajdonosa mindig is tagadta bűnösségét, és azt állítota, azért ültették le és fosztották meg vagyonától, mert szembe szállt az orosz államfővel.
A The Guardian szerint Hodorkovszkij az általa indított „Dosszié-projekt” keretében kezdte meg a kiszivárogtatásokat, s az orosz üzletember azt mondta, a projekt célja, hogy megmutassák a világnak mennyire korrupt az oroszországi politikai elit.
Hodorkovszkij elmondta, azért pénzeli a projektet, mert ő és társai belefáradtak abba, hogy az oknyomozó újságírók által kiderített eddigi visszaélések nem vezettek ahhoz, hogy megváltozzon az orosz politikai rendszer. A cél az – mondta az egykori Jukosz-főnök, hogy elég tény gyűljön össze ahhoz, hogy bíróság elé kényszerüljenek a korrupt vezetők. A másik cél pedig az, hogy Moszkva hogyan próbálja meg illegális eszközökkel befolyásolni a nyugati politikusokat és a közvéleményt. „Tudjuk, hogy ez egy hossza folyamat lesz” – mondta, majd hozzátette: az adatok különféle titkos digitális tárolókból jutnak el hozzá és munkatársaihoz.
Hodorkovszkij azt is közölte, hogy a Wikileaks kiszivárogtató oldallal ellentétben neki nem áll szándékában, hogy ellenőrzés nélkül, minden hozzá kerülő információt azonnal nyilvánosságra hozzon: a központ öt munkatársa alaposan ellenőrzi a hozzájuk került adatokat.
Az ügyben már a londoni orosz nagykövetség is megszólalt, azt állítva, hogy az orosz kormánynak is az a legfőbb célja, hogy megszüntesse a korrupciót. A képviselet egyben felkért mindenkit, akinek adatai vannak a bűncselekményekről, adja át azokat az orosz hatóságoknak.