Világ hvg.hu 2018. július. 28. 20:04

A holland külügyminiszter sem hisz a multikultiban

Élénk bírálatok érik Stef Blok holland külügyminisztert, aki egy beszélgetésen azt mondta, nem ismer olyan multikulturális országot, amelyben békében élnek a társadalmat alkotó nemzetek. Azt is hozzátette, bukott államnak tartja az egykori holland gyarmatot Suriname-ot.

A jobboldali liberális kormánypárthoz, a VVD-hez tartozó politikus egy zártkörő hágai tanácskozáson beszélt a multikulturalizmusról. „Nevezzenek meg egy olyan multikulturális, vagy multietnikus országot, ahol még megvan az eredeti népesség, és ahol békés egymás mellett élés van a különféle csoportok között” – mondta a miniszter a holland televízióban lejátszott, kiszivárogtatott hangfelvételen. Amikor a hallgatóság egyik tagja példaként megemlítette az egykori holland gyarmatot, Surimane-ot, Blok közölte: ez egy bukott állam, s ez jórészben az etnikai megosztottság miatt van így.  

Szingapúrt sem tartotta jó ellenpéldának. Ott szerinte a szegény bevándorlókat nem engedik be. „Ha beengedik a szegényeket, akkor azoknak csak a takarítás jut” – magyarázta Blok az FT.com szerint.  

Blok genetikai okokat is talált a multikultúra elvetésére. „A génjeink mélyén valószínűleg ott bujkál az, hogy egy jól szervezett csoport tagjaiként akarunk vadászni, vagy egy faluban élni. S az is, hogy nem tudunk kapcsolatot fenntartani a számunkra ismeretlen emberekkel. Nagyon hamar elérjük azt a határt, amíg a társadalom még be tud fogadni idegeneket” – magyarázta a politikus.  

Az ellenzékiek szerint Blok szavai nem méltóak egy külügyminiszterhez, és azt követelték, hogy a politikus nyilvánosan magyarázza meg mondatait a parlamentben.  

Blokot márciusban nevezte ki tisztségébe Mark Rutte kormányfő, miután a korábbi miniszter lebukott azzal, hogy nem mondott igazat egy Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott megbeszéléssel kapcsolatban.   

Blok a hét végén már visszakozott, s azt mondta, túl éles szavaival csak vitát akart kelteni a hallgatóságban. Azt is hozzátette, hogy Suriname-ben az emberek békében élnek egymással, csupán a politikai pártok szerveződnek az etnikai vonalak mentén.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.