2018. június. 06. 05:25 MTI Utolsó frissítés: 2018. június. 06. 05:34 Világ

Vizsgálják, milyen rejtélyes betegség kínozhat 24 amerikait, köztük diplomatákat

Az amerikai külügyminiszter szerint Kubában és Kínában betegedtek meg diplomaták és családtagjaik, volt, akinél kisebb agykárosodást állapítottak meg.

Az amerikai külügyminisztériumban munkacsoportot hoztak létre a külföldön történt rejtélyes megbetegedések vizsgálatára – jelentette be kedden Mike Pompeo, a külügyi tárca vezetője.

Közleményében a Kubában és Kínában megbetegedett amerikai diplomatákra hivatkozott. Azt írta: most 24 amerikai állampolgárról, diplomatákról és családtagjaikról tudnak, akik különös tünetekkel járó betegségben szenvednek. Némelyiküknél kisebb agykárosodást állapítottak meg. Valamennyien Kubában teljesítettek szolgálatot 2017/18-ban. Idén május 16-án Kínában, a kantoni amerikai konzulátuson szolgálatot teljesítő egyik amerikai külügyi alkalmazottnál diagnosztizáltak hasonló tüneteket.

A munkacsoportban az egészségügyi, a kereskedelmi, az igazságügyi és a védelmi tárca szakértői, valamint a külügyekkel foglalkozó közösség más tagjai is részt vesznek.

Az amerikai kormány korábban vizsgálóbizottságot állított fel diplomatái titokzatos megbetegedéseinek kivizsgálására. Havanna még tavaly jelezte, hogy amerikai és kanadai tudósok bevonásával kutatná a betegségek okait, a kínai vezetők pedig teljes mértékben késznek mondták magukat az együttműködésre az amerikai illetékesekkel.

A diplomaták - elmondásaik szerint - fura hangot hallottak, mielőtt megbetegedtek volna. Az első tünetek halláskárosodásra és valamiféle "akusztikus támadásra" utaltak, ám később kiderült, hogy a tünetek jóval összetettebbek. A diplomaták és családtagjaik szédülésre, fejfájásra, rendkívüli fáradtságra, látási problémákra és kognitív nehézségekre panaszkodtak. Volt, aki teljesen elveszítette a hallását, mások egyes szavakat nem tudtak felidézni. A Kínában megbetegedett alkalmazott szintén abnormális hangjelenségekről számolt be, és nála is ugyanezeket a tüneteket tapasztalták.

Eddig nem derült ki, hogy van-e összefüggés a kubai és a kínai esetek között, mint ahogyan azt sem sikerült kideríteni, hogy mi válthatta ki a megbetegedéseket.

Válaszul az Egyesült Államok tavaly nyáron két kubai diplomatát kiutasított, tavaly ősszel pedig minimálisra csökkentette havannai nagykövetségének létszámát, és nem javasolta amerikai állampolgároknak a szigetországba utazást. Washington ugyanakkor nem vádolta meg Kubát az "akusztikus támadások" elkövetésével, hanem azért vonta felelősségre, hogy - a diplomáciára vonatkozó nemzetközi egyezmények értelmében - nem óvta meg a területén dolgozó külföldi állampolgárok épségét. A kínai megbetegedésre az amerikai kormány nem adott diplomáciai választ.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2025. február. 18. 19:45

Aki fél Hollywoodot bepalizta: a világ legsármosabb szélhámosa, Christophe Rocancourt

Máig Christophe Rocancourt az egyik legismertebb francia Hollywoodban, akinek ünnepelt sztárok, modellek és szépségkirálynők keresték a társaságát – többüket feleségül is vette. Kimagasló színészi képességeit és hihetetlen meggyőző erejét azonban nem a filmvásznon kamatoztatta: hol francia nemesnek, hol a Rockefeller család örökösének vagy Sophia Loren törvénytelen fiának, hol filmproducernek vagy menő bokszpromóternek adta ki magát, hogy a lehető legtöbb pénzt csalja ki áldozataiból. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.