Kilenc újságíróval végzett a magát kameramannak álcázó Iszlám Állam-merénylő
Kabulban követték el a kettős merényletet, kifejezetten az újságírókra utaztak.
Kettős pokolgépes merényletet követtek el hétfőn az afgán főváros, Kabul központjában, legalább huszonhatan meghaltak, és legkevesebb 49-en megsebesültek - közölte az egészségügyi minisztérium.
A terrorcselekmény a titkosszolgálatok épületeinek közelében, a vidékfejlesztési és lakásügyi minisztériumtól nem messze történt. Egy öngyilkos támadó felrobbantott egy pokolgépet, amikor a minisztériumokba a reggeli munkakezdéskor tisztviselők érkeztek.
Később a helyszínen összegyűlt emberek, köztük újságírók csoportjához lépett egy másik gyalogos merénylő, aki szintén működésbe hozott egy robbanószerkezetet. Kilenc afgán újságíró meghalt, közöttük az AFP francia hírügynökség helyi fotósa. A többiek valamennyien egy afgán rádiónak, illetve afgán televízióknak dolgoztak, egyikük, a Tolo News munkatársa 2016-ban túlélt egy, a tálibok által magukra vállalt hasonló támadást, amelyben hét kollégája halt meg.
A kabuli rendőrség szóvivője, Hasmat Sztanikzai szerint a sajtómunkásokra támadó merénylő kamerával a kezében lopózkodott be az újságírók közé. Egy másik, sajtó elleni merénylet is történt az ország délkeleti részében fekvő Hosztban, ahol agyonlőtték a BBC afgán riporterét, Ahmad Sahot - tudatta a brit műsorszolgáltató közleményében hétfőn.
Az Iszlám Állam dzsihadista szervezet órákkal később magára vállalta a terrorcselekmény elkövetését.
"Ez volt az (újságírók elleni) legvéresebb merénylet a tálibok 2001. decemberi bukása óta" - hangsúlyozta a kabuli kettős merényletre reagálva közleményében a Riporterek Határok Nélkül nemzetközi újságíró jogvédő szervezet (RSF), amely szerint "tudatosan a sajtót támadták".
A tálibok szerdán indították idei tavaszi offenzívájukat, amelynek célja helyreállítani korábbi hatalmukat és bevezetni az iszlám törvénykezést Afganisztánban. Azóta az ország számos pontján voltak támadások.
Az év eleje óta emberek százai haltak meg terrormerényletekben, főként Kabulban, annak ellenére, hogy Asraf Gáni afgán elnök februárban feltételek nélküli béketárgyalások megkezdésére tett ajánlatot a lázadóknak.
Az ENSZ szerint Kabul Afganisztán legveszélyesebb városává vált a polgári személyek számára, 2018 első három hónapjában kétszer annyi polgári személy - 763 halott, 1495 sebesült - lett célzott támadások áldozata, mint 2017 azonos időszakában.