Világ hvg.hu/MTI 2018. április. 12. 05:44

Amnesty International: Itt az idő tanulni abból, ahogy Afrikában kezelik a halálbüntetéseket

Egyre kevesebb embert végeznek ki a világon, különösen a szubszaharai régióban javul a helyzet – derült ki az Amnesty International friss jelentéséből.

Az Amnesty International 2017-ben 23 országban legalább 993 kivégzést dokumentált, 4 százalékkal kevesebbet, mint 2016-ban, és 39 százalékkal kevesebbet, mint 2015-ben. Halálos ítéletet a bíróságok ennél sokkal több esetben, 53 országban legalább 2591 alkalommal hoztak, de ez is jelentős csökkenés a 2016-os 3117-hez képest.

Összességében a kivégzést alkalmazó országok száma változatlan maradt, de Bahrein, Jordánia, Kuvait és az Egyesült Arab Emírségek is – kis szünet után – újra végzett ki elítélteket.

A jelentés szerint a szubszaharai Afrika nagy lépést tett a halálbüntetés eltörlése felé, aminek hatására az egész régióban jelentősen csökkent a kiszabott halálos ítéletek száma. Már húsz szubszaharai ország törölte el a halálbüntetést, az Amnesty International szerint itt az idő, hogy a világ többi része is példát vegyen róluk.

Botswana és Szudán ugyanakkor idén újra bevezette a kivégzéseket. Egyiptomban is körülbelül 70 százalékkal nőtt az ismert halálos ítéletek száma 2016-hoz képest.

A kormányok számos nemzetközi jogi tilalmat is áthágtak 2017-ben – derül ki a jogvédők jelentéséből. Iránban legalább 5 embert végeztek ki olyan bűncselekményekért, amelyeket még 18 éves koruk előtt követtek el, és legalább 80 ember van halálsoron. Japánban, a Maldív-szigeteken, Pakisztánban, Szingapúrban és az Egyesült Államokban értelmi fogyatékossággal élő embereket végeztek ki vagy ítéltek halálra.

Az Amnesty International szerint Bahreinben, Kínában, Iránban, Irakban és Szaúd-Arábiában több olyan ember néz szembe a halálbüntetéssel, akiket kínzásokkal és egyéb kegyetlen bánásmóddal vettek rá a "beismerő vallomásra". Iránban és Irakban ezek közül a "vallomások" közül néhányat élőben is közvetített a televízió.

Hirdetés