Fél évre bezárják a Fülöp-szigetek legismertebb üdülőszigetét, Boracayt, miután kiderült, hogy a helyi szállodák és éttermek jó része mindenféle szűrés és tisztítás nélkül engedi be a szennyvizet a tengerbe.
A Fülöp-szigeteki elnök Rodrigo Duterte határozata értelmében április 26-ától zárják le a szigetet, s csak akkor nyitják meg újra, ha megoldódik a szennyvízkezelés kérdése. A döntés tízezrek megélhetését sodorja veszélybe. Duterte a The Guardian című brit lap szerint közölte, megengedhetetlen, hogy a helyi vállalkozók „emésztőgödröt” csináljanak a tengerből.
A szigeten mintegy 500 turisztikai cég tevékenykedik, s a tavaly érkezett kétmillió vendég több mint egymilliárd dollárt költött. A Fülöp-szigeteki környezetvédelmi minisztérium adatai szerint legalább kétszáz olyan vállalkozás van, amely nem csatlakozik a sziget csatornahálózatára. Rajtuk kívül még négyezer helyi lakos is szűretlenül engedi a tengerbe a szennyvizet.
Míg a helyi cégek képviselői azt szorgalmazták, hogy csupán a környezetszennyező szállodákat és éttermeket zárják le, s ne az egész szigetet, a kormány azzal válaszolt, hogy csak a kemény kéz politikájával lehet hatékonyan kezelni a helyzetet. Helyi források szerint már a vendégek is érezhették, hogy valami nincs rendjén a szigeten: tavaly kevesebben érkeztek Boracayra, mint a korábbi években.