Világ hvg.hu 2018. március. 05. 15:46

Szétverhetik Európát a letelepedési kötvények

Bűnözők, korrupt és veszélyes alakok veszik meg maguknak az állampolgárságot, gyakran szintén korrupt bűnözőktől.

Az egész európai térség szabadságát sodorják veszélybe a magyar letelepedési kötvényhez hasonló konstrukciók. Erről a Transparency International és egy, a szervezett bűnözést és korrupciót kutató médiaszervezet (OCCRP) közös sajtótájékoztatóján esett szó hétfőn Brüsszelben – tudósít a Reuters.

Ilyen, befektetésért állampolgárságot vagy letelepedési jogot ígérő lehetőség legalább tíz európai országban van vagy volt: Ausztriában, Belgiumban, Lettországban, Litvániában, Máltán, Portugáliában, Spanyolországban, Magyarországon és Svájcban. A magyar programot tavaly felfüggesztették, bár nem a betelepedőkkel kapcsolatos aggályok miatt, hanem mert a kötvények körüli korrupciógyanú Rogán Antallal és Habony Árpáddal elérte a miniszterelnök szűkebb környezetét.

Carl Dolan, a Transparency International európai igazgatója arról beszélt, hogy ezek a programok aláássák a schengeni térség integritását. Az így megszerzett vízummal ugyanis bármely másik schengeni országba szabad a belépés, sőt az Egyesült Államokba is vízum nélkül lehet utazni.

Az OCCRP kutatása olyan eseteket mutatott be, amikor az érintett kormányok gondatlanul jártak el, és nem ellenőrizték megfelelően a kötvényvásárlókat. Magyarországon az Orbán Viktor vejével, Tiborcz Istvánnal is üzletelő Ghaith Pharaon szaúdi, al-Kaida-közeli "üzletember" esete vált a legismertebbé.

Málta Vlagyimir Putyin orosz elnök köreit szolgálta ki EU-állampolgársággal, míg az angolai rezsim emberei Portugálián keresztül szereztek uniós jogokat.

Az Európai Bizottság az év végére ajánlást készít az érintett országoknak az ilyen programokkal kapcsolatban.

Hirdetés
hvg360 Rácz Gergő 2025. március. 13. 19:48

A kormány akkor tiltja be, amikor már magától is megdögleni látszik a műhús

Könnyen lehet, hogy végnapjait éli a piaci csodának indult mesterséges húspiac: amíg a műhúsoknál továbbra is várat magára az áttörés, a növényi alapú alternatívát gyártó cégeknél rövid időn belül töredékükre estek a részvényárak. A folyamatnak több oka van, a piaci szereplők ezzel együtt optimisták, és a bátor befektetőknek a mostani szintek akár jó belépési pontot is jelenthetnek, ha épp akad elkölteni való pénzük. Lehet, hogy hazai célpontokat nem találnak, mivel a kormány újonnan bejelentett tervei szerint a teljes szegmenst betiltaná.