Világ hvg.hu 2018. március. 02. 18:16

Több tízezren emlékeztek Szlovákiában a meggyilkolt újságíróra

Ján Kuciák utolsó cikkét olasz maffiózókról írta.

Több szlovákiai városban is tüntetésen emlékeztek meg a meggyilkolt újságíróról. Ján Kuciakot és szintén 27 éves barátnőjét feltehetően a munkájával összefüggésben végezték ki nagymácsédi otthonukban.

Az Új Szó tudósítása szerint csak Pozsonyban 10-15 ezren gyűltek össze a menet kezdetére, a tömeg hat órára már 20-25 ezresre duzzadt. A néma megemlékezés után beszédek hangzottak el. Balog Beáta, az SME főszerkesztője arról beszélt, hogy "van az országnak egy nagy, egészséges része, és van igény az erkölcsi megtisztulásra". A tüntetésen felolvasták Pavla Holcová cseh újságíró levelét is. Ő Kuciákkal 18 hónapon át dolgozott az utolsó sztoriján, jelenleg rendőri védelem alatt áll.

A megemlékezés után a tömeg jelentős része nem távozott, ők az Új Szó tudósítása szerint a kormányhivatal épülete elé vonultak: a tüntetők a kaput rázták, sokan a kulcsaikat csörgették, és Robert Fico kormányfő távozását követelték. 

Zsolnán 800-1000 ember, Eperjesen pedig kétezren emlékeztek Kuciakra és Martina Kušnírovára. Csehország több városában is tüntettek.

Kuciak, aki az aktuality.sk szlovák hírportálnak dolgozott, tényfeltáró újságírással, azon belül leginkább adócsalással összefüggő bűnesetekkel foglalkozott. Pozsonyi sajtóinformációk szerint az újságíró az utóbbi időszakban több fenyegetést is kapott.

Utolsó cikkét, amelyet teljes terjedelmében hoztak le a héten a szlovák lapok, olasz maffiózók szlovákiai ügyleteiről írta a fiatal újságíró. A befejezetlen cikkben megnevezett személyek közül többet őrizetbe vett a héten a szlovák rendőrség.

(Új Szó)

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. április. 11. 19:00

„A verseim nem én vagyok: az vagyok én, amit itt irok” – máig sokkolóan hat József Attila kevésbé ismert arca

Évtizedekig elzárva tartották a nagyközönség elől, majd amikor szóba került a nyilvánosságra hozatala, mind az irodalmárok, mind a pszichológusok tiltakozni kezdtek ellene. Nemcsak azért, mert a szocialista erkölcsbe ütközött, hanem attól is tartottak, hogy a megjelentetése lejáratná a pszichoanalízis módszerét, valamint összetörné az olvasókban élő, kultikus József Attila-képet. A Szabad-ötletek jegyzékének idei újrakiadása és a József Attila pszichoanalízisét feldolgozó, ezen a héten mozikba kerülő új film, a Reménytelenül egyaránt a közönség nem szűnő érdeklődését mutatja a téma iránt. A ma 120 éves József Attiláról, a költőről és a magánemberről, továbbá a Szabad-ötletek jegyzékének publikálását övező vitákról kérdeztük az első kiadást tető alá hozó Tverdota György irodalomtörténészt, a József Attila Társaság elnökét, az életmű egyik legavatottabb ismerőjét.