Világ HVG 2018. február. 07. 13:20

Észak-Korea hercegnője: a Kim-klán küldötte

Svájcban tanult, utazott, bulizott, aztán hazatért, ma pedig ő az észak-koreai propaganda első embere, diktátor testvére legfőbb bizalmasa. És Kim Jo Dzsong most majd ott tündököl – a világ egyik legkegyetlenebb rezsimjét képviselve – a pjongcsangi téli olimpia megnyitóján.

Dél-Koreában bíztak benne, hogy a váratlan húzással a pjongcsangi téli olimpián részt vevő Észak-Korea a rezsim egyik fontos vezetőjét is elküldi a megnyitóra. A diktatúra harmadik generációs irányítója, Kim Dzsong Un persze szóba sem jöhetett – a 2011-es hatalomra jutása óta nem hagyta el az országát –, ám Szöulban azt gondolták, a 30 éves húga, Kim Jo Dzsong kiváló választás lenne. Szerdán aztán be is jelentették, hogy a bátyja utódlásának bebiztosításában, majd a köré szőtt személyi kultusz cizellálásában fontos szerepet játszó, Észak-Korea hercegnőjeként is emlegetett Kim Jo Dzsong ott lesz a delegációban, Így az első lehet, aki a sztálinista államot 1948 óta irányító családból beteszi a lábát Dél-Koreába.

Kim Dzsong Un és Kim Jo Dzsong – valamint a bátyjuk – anyja a Japánban élő koreai közösségben született Ko Jon Huj, aki a családjával együtt az 1960-as évek elején költözött Észak-Koreába. 1972-ben ismerkedett meg az államalapító Kim Ir Szen fiával, Kim Dzsong Illel, akinek a harmadik élettársa lett. Mindhárom gyermeke álnéven egy Bernhez közeli svájci magániskolában tanult, ahová 1996-ban érkezett meg Kim Dzsong Un, valamint a tőle négy évvel fiatalabb, 1987-ben született húga.

A szüleik szerepét Ko húga és sógora játszotta, a gyerekek legóztak, szülinapi partira hívták a barátaikat, szórakoztak a Párizs melletti EuroDisney vidámparkban, síeltek a svájci Alpokban, és nyaraltak a francia Riviérán. A szintén tehetős családokból származó iskolástársaiktól viszont megkülönböztette őket a védőőrizet. Hogy ne szakadjanak el a hazájuktól, az apja 1994-es halála óta Észak-Koreát vezető Kim Dzsong Il zenészeket és színészeket küldött a szórakoztatásukra. Az idillnek az vetett véget, hogy a pótszülők – attól tartva, hogy a rákbetegséggel küzdő Ko halálával kiesnek a phenjani rezsim kegyeiből – 1998-ban menedéket kértek az USA svájci nagykövetségén, majd a CIA segítségével a tengerentúlon telepedtek le.

Kim Jo Dzsong a kép jobb szélén
AFP / KCNA

Kim Jo Dzsong 2000-ben tért vissza Észak-Koreába, és évekre eltűnt a nyilvánosság elől. Szöuli értesülések szerint informatikát tanult a nagyapjáról elnevezett phenjani Kim Ir Szen Egyetemen, de állítólag megfordult egy nyugat-európai felsőoktatási intézményben is. A figyelmes észak-koreaiak 2009 májusában vehették észre az apja által sokra tartott lányt, aki egy fényképen Kim Dzsong Il társaságában tűnt fel, amikor az meglátogatta a Vonszani Agráregyetemet. Kim Jo Dzsong ezután rendszeresen látható volt az apja mellett, amikor az üzemekben vagy termelőszövetkezetekben vizitált. A trónörökösként megnevezett Kim Dzsong Unnal együtt kiemelt helyet kapott a 2011 decemberében elhunyt Kim Dzsong Il gyászszertartásán is.

Rövid időn belül a bátyja bizalmasa lett, és a dél-koreai hírszerzés szerint meghatározó szerepe volt abban, hogy a zárkózott, leginkább híradós tudósításokban feltűnő, beszédet ritkán tartó apjukkal ellentétben Kim Dzsong Un a nagyapjukra emlékeztetően a „nép gondoskodó atyjaként” szerepeljen.

Kim Jo Dzsong az észak-koreai Munkapárt agitációs és propagandahivatalának az igazgatóhelyettese lett, s bár névlegesen volt főnöke, de valójában az ő kezébe került a sajtó és a kulturális élet felügyelete. Természetesen a párt utasításait szolgai módon végrehajtó parlamentbe is beválasztották, és szöuli hírszerzési értesülések szerint 2015-ben feleségül ment a rezsim második emberének tartott Cso Rjong He fiához, amire – egyebek mellett – a kezén feltűnő jegygyűrűről következtettek. Azt a hírt viszont nem tudták megerősíteni, hogy még abban az évben gyerekük is született.

A haját lófarokba fogó, fekete nadrágkosztümöt és cipőt kedvelő Kim Jo Dzsong gyakran feltűnik a bátyja mellett, a tavaly áprilisi phenjani katonai parádén például papírokkal a kezében szaladt oda az éppen a beszédét elkezdeni készülő testvéréhez. 2017 októberében a Munkapárt politikai bizottságának (pb) póttagjává választották, a testületben a legfiatalabb, és csak a második nő. Korábban a nagynénje, Kim Kjong Huj került be a pb-be, aki Kim Dzsong Il húgaként hasonlóan fontos szerepet játszott a fivére életében, mint amilyen a jelek szerint Kim Jo Dzsongnak jutott a bátyjáéban.

A Csoszun Ilbo dél-koreai napilap január végi értesülése szerint az ifjú Kim-lány megkaphatta az államvédelmi apparátus felügyeletét is, ami valaha a nagybátyja kezében volt. A 2011-es hatalomváltás idején régensként emlegetett Dzsang Szong Teket – az azóta a nyilvánosság elől eltüntetett Kim Kjong Huj férjét – 2013-ban hazaárulás vádjával kivégeztette Kim Dzsong Un.

Hirdetés