Világ MTI 2018. január. 26. 15:52

Iráni ajatollah: A vízhiány oka a kishitűség

"Akkor jelentkeznek szárazságok, amikor az emberek nem hisznek többé a vallási értékekben" – jelentette ki pénteken Dzsafar Szobáni ajatollah.

Az IRNA iráni hírügynökség beszámolója szerint Szobáni egyenes kapcsolatot vélt felfedezni az eső és a vallási értelemben vett "tisztaság" között. Az ajatollah megjegyezte: az összefüggést a Korán és az iszlám elbeszélések is többször megemlítik.

Mindez még akkor is az igazság, ha nem is lehet laborban bizonyítani – szögezte le a vallástudós, miután Reza Ardakanian energiaügyi miniszterrel találkozott.

Irán jelenleg súlyos vízhiánnyal küzd. Isza Kalantári környezetvédelmi ügyekért felelős alelnök a héten figyelmeztetett: az ország szárazság elébe néz, ha továbbra is elmaradnak az esőzések. Kalantári az ajatollahhal ellentétben úgy látja, hogy a vízhiányért főként a mezőgazdasági területek pazarló öntözése, valamint a gyárak nem megfelelő helyekre telepítése tehető felelőssé.

Az iráni klérus emellett úgy tartja, hogy a társadalmi erkölcstelenségek is részben felelősek az országot érő sok földrengésért.

Haszan Róháni iráni elnök ismételten óva intette az ország síita muszlim papságát, hogy kijelentéseikkel kockára teszik a fiatal generációk támogatását az iszlám köztársaság rendszere iránt. Úgy fogalmazott, éppen a fiatalok veszíthetik el így vallási értékrendszerüket.

Róháni a december végén kirobbant kormányellenes tüntetésekkel kapcsolatban korábban elmondta: a tömeges tiltakozások alkalmával utcákra vonuló fiatal irániak elégedetlensége nem szorítkozik pusztán a gazdasági követelésekre, azon túlmutat, az aktivisták nem hajlandóak többé alávetni magukat egy elöregedő forradalmi elit életmódjának és nézeteinek.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.