A WikiLeaks kiszivárogtatóportál alapítója 2012 nyara óta dekkol Ecuador londoni nagykövetségén, hogy elkerülje kiadatását Svédországnak, illetve onnan az Egyesült Államokba.
Ecuador külügyminisztere tarthatatlannak nevezte, hogy a WikiLeaks alapítója immár öt és fél éve országa londoni nagykövetségén húzza meg magát. María Fernanda Espinosa azt mondta, hogy nemzetközi közvetítéssel, egy harmadik ország bevonásával rendeznék a helyzetet, és ebben szerinte Nagy-Britannia is érdekelt – írja a The Guardian.
Julian Assange azért él 2012 nyara óta a londoni ecuadori követségen, mert Svédországban szexuális erőszakkal vádolták, az Egyesült Államok pedig államtitkok kiszivárogtatásával. A svéd vádat tavaly májusban ejtették ellene, de az amerikait nem. Ha kilépne a londoni Knightsbridge-ben, a Harrod's áruház mögötti épületéből, azonnal letartóztatnák, mert megsértette az óvadékra vonatkozó szabályokat. Attól tart, hogy a britek kiadnák Svédországnak, onnan pedig gyorsan az Egyesült Államokba kerülhet, ahol vádesküdtszék várja.
Assange az egykori svéd vádat koholtnak nevezte, az amerikaiak pedig szerinte politikai okokból üldözik őt.
A WikiLeaks hírnevét megalapozó, az USA afganisztáni és iraki hadviseléséről 2010-ben nyilvánosságra került dokumentumtömeget kiszivárogtató Bradley Manning az elnöksége utolsó napjaiban amnesztiát kapott Barack Obamától, és Chelsea Manning néven, nőként él tovább. Assange abban bízott, hogy Manninggel együtt neki is megérkezik az elnöki kegyelem, de nem így történt.
Az ausztrál állampolgár Assange arra panaszkodott, hogy nem láthatja a gyerekeit felnőni, és Londonnak teljesítenie kellene nemzetközi emberi jogi kötelezettségvállalásait, és meg kellene védenie őt a politikai üldöztetéstől.
Egy brit kormányszóvivő szerint Ecuador tisztában van azzal, hogy az ügyet egyféleképpen lehet megoldani: ha Julian Assange elhagyja a követséget, és bíróság elé áll.