Megomlott a Kolozsvár melletti hatalmas szeméttelepnél az a torlasz, amely eddig megakadályozta, hogy a hulladéknál keletkező csurgalék a közeli patakba, és onnan a Szamosba kerüljön.
A kolozsvári Pataréten lévő szeméthegyből szivárgó mérgező víz problémáját ismerik a hatóságok, októberben a román környezetvédelmi miniszter is a helyszínen járt, de végül semmi beavatkozás nem történt, most pedig megtörtént a baj – derül ki erdélyi magyar hírportálok beszámolójából.
A Maszol.ro szerint már kedden megomlott a pataréti szeméthegynél az a torlasz, ami visszafogta a szemétből kifolyó és hónapok óta halmozódó csurgalékot, így az nem került a Zapodie patak medrébe, és onnan a Szamosba. Eddig.
A Transindex.ro azt írja: a pataréti szemétdomb földcsuszamlása miatt a területen hatezer köbméteres mérgező tó keletkezett. Ennek az ammóniasav-koncentrációja hétszázötvenszeresen lépi túl a megengedett értéket, és a klórtartalma több mint tizenkétszeresen – olvasható a lapban. A tó mérgező vize egy helyen utat tört magának, és nagy valószínűséggel nemsokára belefolyik majd a Szamosba. Egy környezetvédelmi aktivista a Facebookon osztott meg videót az átfolyásról.
A Kolozs megyei prefektus még szeptemberben felszólította a megyei tanácsot, hogy sürgősen tegyenek valamit. Akkor a megyei tanács alelnöke, Marius Mânzat azt ígérte, hogy mindent megtesznek a mérgező víz megállításáért. Egy olyan szennyvízfelfogó beszerzéséről is beszélt, amely megoldotta volna, hogy a folyadék ne érje el a környező patakokat és a Szamos folyót.
A Maszol szerint a szennyezés miatt Gratiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszter a helyszínen járt október 2-án, akkor a megyei tanács nevében Vákár István alelnök úgy nyilatkozott: a szaktárca képviselőivel megegyeztek abban, hogy bérelnek egy tisztítóberendezést, és október 12-re felszerelik a pataréti szeméttelephez.
Ez végül nem történt meg, Vákár István szerint azért, mert kiderült, hogy nem oldaná meg a problémát, akkora mennyiségű mérgező anyag gyűlt fel. A tanács úgy döntött, hogy két ülepítőmedencét építenének a helyszínre, és ezekbe terelnék a csurgalékot.
Az átfolyásról felvételt készítő aktivista, Szakáts István a lapnak azt mondta: ő szerdán sem látta jelét annak, hogy bármiféle munka elkezdődött volna a helyszínen.