Világ MTI 2017. november. 03. 07:11

Még nem adták ki az elfogatóparancsot a leváltott katalán elnök ellen, de ez csak órák kérdése

Az illetékes spanyol bíróság szóvivője pontosította az eddig elhangzott értesüléseket a leváltott katalán elnökkel kapcsolatban. Carles Puigdemont és kormányának négy tagja a hírek szerint most Antwerpenben van. Állítólag a tévén keresztül szólni fog a katalánokhoz Puigdemont.

Az ügyben eljáró spanyol bíróság még nem adott ki európai elfogatóparancsot Carles Puigdemont leváltott katalán elnök ellen, bár minden valószínűség szerint így tesz pénteken – közölte a bíróság szóvivője csütörtökön este.

Korábban Carles Puigdemont ügyvédje állította azt a flamand VRT közszolgálati televízióban, hogy a körözést már kiadták. A spanyol médiában is megjelentek erről elhamarkodott hírek.

Más spanyol sajtójelentések szerint a Belgiumban tartózkodó Carles Puigdemont és egykori kormánya négy tagja ellen egy madridi bíróság az ügyészség erre vonatkozó indítványa alapján már előkészítette az európai elfogatóparancsot, amelyet azonban még nem adtak ki.

Az ügyben eljáró törvényszék szóvivője úgy pontosított: az európai elfogatóparancsot legkorábban pénteken adják ki, amint ez megtörténik, Carles Puigdemontot azonnal őrizetbe vehetik a belga hatóságok. A leváltott katalán elnököt ezután valószínűleg kiadják Spanyolországnak.

Carles Puigdemont ügyvédje, Paul Bekaert szeriont a volt elnök szólni fog valamikor a katalán néphez televízión keresztül. Ugyanakkor Puigdemont Belgiumban marad, és teljes mértékben együtt fog működni a belga hatóságokkal az eljárás során – tette hozzá.

Ha kiadják az európai elfogatóparancsot a volt katalán elnök és négy minisztere ellen, akkor a La Libre Belgique belga napilap szerint a fordítás után továbbítani fogják azt a belga ügyészségnek, majd a vizsgálóbíró dönt arról, hogy az öt érintettet előzetes letartóztatásba kell-e helyezni. A bíró dönthet az elfogatóparancs elutasítása mellett is vagy bizonyos feltételek mellett meghagyhatja szabadságukat. A büntetés-végrehajtási tanács kamarája ezután megvizsgálja a kérelem érvényességét. Ha a spanyol megkeresés összhangban áll majd a belga joggal, akkor döntés születhet a volt katalán kormánytagok spanyol bíróságnak történő átadásáról, akkor is, ha a fellebbezés lehetősége még nyitva áll az érintettek előtt.

A napilap beszámolt arról is, hogy Puigdemont a TV3 nevű katalán regionális televíziónak Belgiumban elmondott nyilatkozatában a leváltott katalán kormány csütörtökön előzetes letartóztatásba helyezett nyolc volt tagjának szabadon bocsátását követelte.

Hétfőn Brüsszelbe utazott és azóta is Belgiumban tartózkodik Carles Puigdemont leváltott elnök és kormányának négy tagja. Sajtóinformációk szerint a volt kormánytagok elhagyhatták Brüsszelt, és Belgium flamand nyelvű, északi régiójának legnagyobb városában, Antwerpenben vannak most.

A belga fővárosban sokan arra számítottak, hogy politikai menedékjogot fog kérni a volt katalán elnök, miután Theo Francken belga menekültügyi és migrációs államtitkár azt mondta: ha kérelmezné, meg is kaphatná. A leváltott elnök akkor azonban azt közölte: nem kér politikai menedéket, viszont nem is tér vissza Katalóniába, amíg nem kap "világos biztosítékokat" a spanyol hatóságoktól a "tisztességes eljárásra".

Hétfőn a spanyol állami főügyész büntetőeljárás megindítását kezdeményezte lázadás, hűtlen kezelés és egyéb bűncselekmények miatt a korábbi katalán kormány és a barcelonai parlament elnökségének több tagja ellen.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.